1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kars Valisi Türker Öksüz, yeni görevine başladı

Kars Valisi Türker Öksüz, yeni görevine başladı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Kars'a Vali olarak atanan Türker Öksüz, eşi Meryem Öksüz ile birlikte bugün havayoluyla Kars'a geldi.

Kars Valisi Türker Öksüz, yeni görevine başladı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Kars'a Vali olarak atanan Türker Öksüz, eşi Meryem Öksüz ile birlikte bugün havayoluyla Kars'a geldi.

Kars Harakani Havalimanı'nda ve Kars Valiliği makamında de protokol üyeleri tarafından karşılanan Vali Türker Öksüz, daha sonra valilik makamına geçti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Türker Öksüz, Türkiye'nin bugün bir yandan bütün terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü, bir yanda da her alanda kalkınma mücadelesini verdiğini belirtti.

Vali Öksüz, fakir fukarayı, garip gurebayı Cenab-ı Hakk'ın emaneti kabul eden bir anlayışla hizmet edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya kendisine bu görevi layık gördükleri için teşekkür eden Vali Türker Öksüz, "Devlet hizmeti, bir bayrak yarışı gibidir. Bu bayrağı bir gün devralırsınız, vakti saati geldiğinde de bir başka arkadaşınıza devredesiniz. Bizler de bugün, kadim medeniyetlerin beşiği olan, farklı kültürlere, medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve hala farklılıkların bir arada, kardeşçe yaşadığı Kars ilimizde, bu hizmet bayrağını, devralmaya geldik. Hayat iline tayin olan sayın Rahmi Doğan valimize de gıyabında ve huzurlarınızda, şehrimize yapmış olduğu hizmetler için şükranlarımızı sunuyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. Cenab-ı Allah hem kendisinin, hem bizlerin yardımcısı olsun" dedi.

Türkiye'nin bugün bir yandan bütün terör örgütleri ile olan mücadelesinin kararlılıkla sürdüğünü, bir yanda da hem her alanda kalkınma mücadelesini davam ettirdiğini ifade eden Öksüz, "Türkiye'nin çok özellikli bir döneminde sizlerle bir araya gelmiş ve bana sorarsanız bir kader birliği yapmış bulunuyoruz. Türkiye bugün bir yandan bütün terör örgütleri ile olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmekte, bir yanda da hem her alanda kalkınma mücadelesini devam ettirmektedir. Bütün bunları yaparken, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yepyeni bir dönüşüm ve değişim hamlesini gerçekleştirmektedir. Bunlar önemli süreçlerdir. Elbette ki bu zor ve meşakkatli süreçte zorlukların verdiği kenetlenmeyi en üst seviyede tutmayı başarırsak, işte o zaman gelecek nesillere problemsiz, kalkınmış, kardeşliğini pekiştirmiş, çocukların huzur ve güven ortamında yetiştiği müreffeh bir Türkiye bırakabiliriz. Türkiye'nin her şehri elbette ki hem kendine ait bir potansiyele hem de ağır sorumluluklara sahiptir. Kars ilimiz, hem tarihten getirdiği medeniyet birikimiyle, hem de sahip bulunduğu coğrafi konum itibarıyla her ikisine de sahiptir" diye konuştu.

Hedeflerinin, Kars'ın potansiyelini, en üst seviyeye çıkarmak olduğuna dikkat çeken Vali Türker Öksüz, "Biraz önce, "Kader Birliği yaptık" şeklinde bir ifade kullandım. Makamlar milletimizden ayrı ve uzak yerler değildir. Vali olmak, Belediye Başkanı olmak, Kaymakam olmak, aslında milletimizle bir kader birliği yapmak demektir. Zaten Ebu'l Hasan-ı Harakani Hazretlerinin olduğu bir yerde, bizlerin makam sahibiyiz demesi de edebe uygun düşmez Cumhurbaşkanımızın da sık sık ifade buyurdukları gibi bizler milletin evlatlarıyız, millete efendi değil, hizmetkar olmaya gelmiş insanlarız. Bu şehir bundan 103 yıl önce vatan ve istiklal mücadelesi için canlarını veren şehitlerin yaktığı ışığın hala her karış toprağını ışıl ışıl aydınlattığı Sarıkamış Şehitlerinin diyarıdır. Kars, şehrindeki farklı kültürlerin, farklı anlayışların ama aynı vatan sevdasıyla, aynı imanla dolu yüreklerin bu ülkeye katacağı çok şeyler vardır. Kars, sadece soğuğuyla, Sarıkamış'ın acı hatırasıyla bilinen bir il olmamalıdır. Tarihi Camileriyle, Saraylarıyla, Ani Antik Kentiyle, hayvancılık ve süt üretiminde kendi markasını oluşturmayı başarabilmesiyle, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşayla, şehrin manevi sahibi Ebu'l Hasan-ı Harakani Hazretleriyle, turizmde marka kent olmuş kimliğiyle, ülkemizin Kafkaslara açılan kapısı niteliğiyle, Doğu Ekspresi turlarıyla ve 7 bin yıl öncesine giden yerleşik tarihiyle anılmalıdır. Bunu tek başına veya sadece devlet tarafıyla gerçekleştirebilmek mümkün değildir. Bunu ancak Valiliğimizle, Kaymakamlıklarımıza, Belediyelerimizle, Üniversitemizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, dernek ve vakıflarımızla, ticaret odalarımızla, yerel basınımızla işbirliği ve iletişim içinde, hep birlikte kararlı ve heyecanlı bir çalışmayla başarabiliriz. Özellikle proje üreten, projeleri takip eden, sadece gelir getiren değil, insanımızı odak noktası yapan projelere de yer veren halkımızın hayatını kolaylaştıran, sorunları takip eden ve en kısa sürede çözen, sonuç almaya odaklanmış bir idari anlayış içinde olacağımızı buradan ifade etmek istiyorum ve bu yolda yalnız yürümeyeceğime de yürekten inanıyorum. Valiliğimizin kapısının bütün vatandaşlarımıza açık, bizim anlayışımız fakir fukarayı, garip gurebayı Cenab-ı Hakk'ın emaneti kabul eden bir anlayıştır. İnşallah hep birlikte yeni ve güzel bir yola çıkıyoruz. Allah bu değerli serhat şehre hayırlı hizmetler yapabilmeyi, dualar alabilmeyi, güzel hatıralar bırakabilmeyi, hayırla yad edilmeyi cümlemize nasip eylesin" şeklinde konuştu.

Vali Türker Öksüz, basın açıklamasının ardından daire müdürleri ile kurum amirleriyle bir araya geldi. Vali Öksüz'ün heyecanlı olduğu gözlendi.

Kars Valisi Türker Öksüz, yeni görevine başladı

Kars Valisi Türker Öksüz, yeni görevine başladı

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT