1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Kartal belediyesi tarihi gün yüzüne çıkartıyor

Kartal belediyesi tarihi gün yüzüne çıkartıyor

Kartal belediyesi tarihi gün yüzüne çıkartıyor

Cevizli Dragos’ta bulunan ve Tekel Sigara Fabrikası olarak bilinen alandaki tarihi hamam ve manastır kalıntıları, Kartal Belediyesi’nin girişimleriyle gün yüzüne çıkartılıyor. Aralık 2010’da başlatılan kazı çalışmalarında iki sikke, amforalar, camların yanı sıra insan iskeleti de çıktı. Kazılar Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ’ün girişimiyle ve Kartal Belediyesi’nin sponsorluğuyla başlatıldı.

Kartal Belediyesi, Cevizli Tekel Fabrikası içinde bulunan tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başlattı. 1974-1977 yılları arasında kazısı yarım bırakılan Brias Sarayı kazısı, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ’ün girişimiyle, Kartal Belediyesi’nin sponsorluğunda Aralık 2010’da başlatıldı. İstanbul Arkeoloji Müzesi ekibiyle birlikte yürütülen çalışmalar, tarihi gün yüzüne çıkartıyor.

1974-1977 yılları arasında İstanbul Arkeoloji Müzesince Alpay Pasinli ve Cihat Soyhan başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında hamam kalıntılarına ulaşıldı. Yüzey kazıları sırasında; M. S. 6–7. yüzyıllara ait az sayıda amfora parçaları bulunmuştu;  geç döneme ait ise Bizans İmparatorlarından 6. Leon’a ait bronz sikke çıkartılmıştı.  M.S. 886–912 tarih aralığında bir saraya ait olduğu düşünülen hamamla ilgili kazı çalışmaları maddi yetersizlikler nedeniyle bırakılmıştı. Bilim çevrelerince Brias Sarayı’na ait olduğu belirtilen ve kaderine terk edilen tarihi kalıntılar, 33 yıl sonra yeniden gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Kartal Belediyesi’nin sponsorluğuyla başlatılan Aralık 2010’da, İstanbul Arkeoloji Müzesi işbirliğiyle başlatılan kazılar üç ayrı noktada sürdürülüyor. Arkeolog, sanat tarihçisi, lojistik uzmanı, mimar, harita mühendisinin yanı sıra, yaklaşık 15 işçiyle yürütülen kazılarda, iki sikke, çok sayıda amfora parçaları, damgalı tuğla ve çatı kiremitleri, kemeraltı başlıkları, mermer, pencere parmaklığıyla camlara rastlandı. Deniz kenarında da kuzey-güney yönlü mendirek kalıntılarının bulunduğu Tekel kazılarında bir de insan iskeleti çıktı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr.Altınok ÖZ “1974-1977 yılları arasında yapılan kazısı yarım bırakılan insanlığın ortak mirasını insanlığa kazandırmak amacıyla Aralık 2010’da, kazıları yeniden başlattık” dedi.

“Biz Kartallıyız. İnsanı, kültürü, ormanı, denizi ve tarihiyle Kartal bir bütündür. Biz ‘Kartal’ı seviyoruz’ derken, Kartal’ı bütün unsurlarıyla sevdiğimizi söylüyoruz. Bu sevgiyle, insanlığın ortak mirası olduğu bilinciyle Brias Sarayı’nın kazısını başlattık” diyen Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok ÖZ, 1974-1977 yılları arasında yapılan kazısı yarım bırakılan bölgede kazıların yaklaşık üç aydır sürdüğünü, çıkan kalıntılar ve bunların verdiği bilgiler açısından da kazının verimli olduğunu belirtti.

Başkan ÖZ, çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzesi işbirliğiyle şimdilik üç ayrı noktada sürdürüldüğünü söyledi. Kartal Belediye Başkanı Altınok ÖZ “Şu an için hamamın ana iskeleti ortaya çıkmaya başladı. Öte yandan sikkeler, amfora parçaları, damgalı tuğlalar,  mermer, mendirek kalıntıları ve bir de insan iskeleti çıktı” dedi. Çıkan materyallerin İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkililerince belgelendirilerek, müze envanterine işlendiğini kaydeden Başkan ÖZ bulunan sikkelerin nümismatlar (eski para ve madalyon bilimci) tarafından inceleneceğini de aktardı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.