1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Kartal Belediyesinde Toplu Sözleşme Tamam

Kartal Belediyesinde Toplu Sözleşme Tamam

Kartal Belediyesinde Toplu Sözleşme Tamam
Kartal Belediyesi çalışanlarının emeğine sahip çıkmaya devam ediyor. Her geçen gün emekçilerin, çalışanların sosyal hak kayıpları yaşanırken; emeğin ve emekçinin yanında olan Kartal Belediyesi, KESK’e bağlı TÜMBEL-SEN ile yeni bir toplu iş sözleşmesi imzaladı.


Ekolojik Pazar Eğitim Çadırı’nda gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, TÜMBEL-SEN Genel Başkanı Vicdan Baykara, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, TÜMBEL-SEN 2 no’lu Şube Başkanı İhsan Erdem, Genel-İş Sendikası 3. No'lu Bölge Başkanı Veysel Demir, sendika yönetim kurulu üyeleri ve Kartal Belediyesi’nden çok sayıda memur, işçi personel katıldı.


İmza töreninde konuşan TÜMBEL-SEN 3 no’lu Şube Başkanı Hasan Güzel, toplu iş sözleşmesinin çalışanlar için önemli olduğunu vurguladı. Güzel, “Üçüncüsünü imzalayacağımız toplu iş sözleşmesi çalışanlarımız açısından son derece önemlidir. Sayın belediye başkanımız geldiği ilk günden itibaren ayağının tozuyla çalışmaları dikkate alarak; yapmış olduğu toplu iş sözleşmesi bizleri onurlandırmıştır, sevindirmiştir, güçlendirmiştir” diye konuştu.

 

TÜMBEL-SEN Genel Başkanı Vicdan Baykara ise TÜMBEL-SEN’in kamu emekçilerinin sendikal haklar mücadelesinde çok önemli bir rol oynadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti. “20 Aralık 1990 kurmuş olduğumuz TÜMBEL SEN kamu emekçilerinin sendikal hak mücadelesinde çok önemli bir rol oynadı. Türkiye’de örgütlenme iradesi göstermiş olan bir sendikayız. Bu uğurda birçok arkadaşımız çok ciddi mücadeleler verdi. Emekli oldular ama hala buradalar. Onlar toplu sözleşmeden yararlanamadılar ama vermiş oldukları mücadele ve emek bugün belediyelerde çalışan ve Türkiye’de herhangi bir yerde çalışan arkadaşlarımızın toplu sözleşmeden yararlanmasına sebep oldu. Bugün burada üçüncüsünü imzalayacak olduğumuz toplu sözleşme belki TÜMBEL-SEN’e sonradan girenler açısından ceplerine giren para olabilir. Biz toplu sözleşme yapıyoruz; bu toplu sözleşmeden şu kazanımları elde ediyoruz diyebilirler. En önemli şey, Türkiye genelinde 350’yi aşkın yaptığımız toplu sözleşme, çok ciddi anlamda çok önemli mücadeleler sonucunda yapılmıştır. Bunu sadece cebinize giren para olarak algılamayın. Üçüncüsü yapılan toplu sözleşmede diğer iki toplu sözleşmeden daha önemli kazanımlar elde ediliyor."

 

“Emeğe saygı duyulmalı”

Sendika temsilcilerinin konuşmasının ardından kürsüye gelen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, emeğe saygı duyulmasını ve emeğe verilen hakkın sindirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Öz konuşmasına şöyle devam etti; “Yirmi iki ay bitti. Kartal Belediyesi olarak emekten yana olduk. Emeğe verilmesi gereken hakkı içimize sindirerek, saygı duyduk. O emek siyasallaşmadıkça, halka hizmet dışında herhangi bir siyasi partinin hizmetine sunulmadıkça da saygı duyulacaktır.” Başkan Öz,  ilerleyen konuşmasında sendikaların insan, emek odaklı çalışmalarını desteklediğini; sendikaların görevinin, sınıfsal bilinci üyelerine iyi aktarmak olduğunu belirterek “emek kendi gücünü bilmeli, emeğe saygı duyanlarla yola devam edebilecek bir olgunluğa ulaşmalı” dedi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz konuşmasının sonunda arkadaşlar sizlerden tek bir isteğim var. Kartal için birlikte çalışalım, çok emek verip Kartal’ı yüceltelim” dedi.

Toplu sözleşmenin imzalanmasının ardından TÜMBEL-SEN Genel Başkanı Vicdan Baykara ve iş yeri temsilcisi Fahri Kurban tarafından Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür plaketleri verildi. Toplu iş sözleşmesi töreni daha sonra Kartal Ekolojik Pazar Eğitim Çadırı’nda verilen kokteyl ile sona erdi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.