1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Kartal, Ebubekir Taşyürek ile bu sefer tamam
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Kartal, Ebubekir Taşyürek ile bu sefer tamam

31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala heyecan dorukta. Bu heyecanın en yüksek olduğu yerlerden bir tanesi  İstanbul'un Kartal ilçesi.  Bu ilçede CHP ile AK Parti arasında kıyasıya bir mücadele var.  27 Mart 1994 yılında o günkü Refah Partisi adayı Mehmet Sekmen'in kazanmasıyla sosyal demokrat  belediyeciliğinden milli görüş belediyeciliğine geçilmişti. 18 Nisan 1999'da yapılan  seçimlerde Mehmet Sekmen, bu sefer Fazilet Partisi adayı olarak ikinci kez kazanarak, 10 yıl görev yapmıştı. Fazilet Partisi'nden ayrılarak Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 1999 yılında kurulan AK Parti, 28 Mart 2004 yılı yerel seçimlerinde Kartal'da Arif Dağlar, ile seçime girmiş ve yine  kazanmıştı.  Ne olduysa ondan sonra oldu. 2009 seçimlerinde AK Parti, Arif Dağlar'ı aday göstermemiş yerine Bekir Kılıç'ı aday göstermişti. Cumhuriyet Halk Partisi ise Altınok Öz'ü aday göstermişti. Herkes yine AK Parti adayı Bekir Kılıç'ın kazanacağını kesin gözüyle  beklerken, CHP'nin adayı Altınok Öz, sürprize imza atarak Kartal'ın yeni belediye başkanı olmuştu. Bu sonuç Kartal'da  AK Parti'yi şoka sokmuş, kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Aradan geçen beş yıldan sonra  2014 yılında yapılan  seçimlerde AK Parti, Temurhan Yıldız'ı aday göstererek tekrar belediye başkanlığını kazanacağı düşünülürken, çok az bir oy farkıyla da olsa yüzde 42.8 oy alan Temurhan Yıldız'ın önünde yüzde 44.9 CHP'nin adayı Altınok Öz, kazanarak tekrar ikinci kez belediye başkanı seçilmiş oldu. Kartal'da belediye başkanlık seçimleri hep bir birine yakın sonuçlarla belli oldu. Kazanan aday hep, ya bir puan ya iki puan fark ile kazandı.

Kartaldaki bu seçim sonuçları önümüzde yapılacak olan 31 mart 2019 yerel seçimlerini daha da önemli hale getirdi. Bu seçimlerde AK Parti, MHP ile Cumhur İttifakı, CHP  ise İYİ Parti ile millet ittifakı yaparak giriyor. CHP, İYİ Parti Millet ittifakı adayı olarak iki dönemdir seçimleri kazanan belediye başkanı Altınok Öz'ü aday göstermeyip, yerine Kartal  belediye başkan yardımcısı Gökhan Yüksel'i aday  gösterdi.  AK Parti ise MHP ile Cumhur İttifakı ortak adayı olarak  İBB Meclis Üyesi Ebubekir Taşyürek'i aday gösterdi.

Partilerin adayları belli olduktan sonra yaklaşık iki aydır yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. CHP- İYİ Parti ortak aday olarak Gökhan Yüksel, ile AK Parti - MHP Cumhur ittifakı ortak adayı Ebubekir Taşyürek arasında kıyasıya bir mücadele var. Seçimin de bu iki aday arasında geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu iki adaydan bir tanesinin yine çok az oy farkıyla ipi göğüsleyeceği anlaşılıyor.  Yapılan tüm kamu oyu araştırma ve anketlerinde birer puan farkla bir Gökhan Yüksel öne geçiyor, bir Ebübekir Taşyürek öne geçiyor.  Yapılan son kamuoyu araştırma ve anketlere  göre ise AK Parti adayı Ebubekir Taşyürek'in az da olsa önde olduğu belirtiliyor

 AK Parti bu sefer MHP ile kurulan Cumhur ittifakı kapsamında ortak aday olarak gösterilen  Ebubekir Taşyürek'in  doğru bir tercih olduğu anlaşılıyor.  Ebubekir Taşyürek'in yıllardır hizmet alamayan Kartal için açıkladığı dev projelerin halk tarafından takdir gördüğü, bu sonuçların kamuoyu araştırmalarına yansıdığı ve AK Parti yıllardır kıl payı kaçırdığı belediye başkanlık seçimlerini Ebubekir Taşyürek ile bu sefer kazanılacağı gözüküyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT