1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Kartal´da Çevrecilik Çalışmaları

Kartal´da Çevrecilik Çalışmaları

Kartal´da Çevrecilik Çalışmaları

        Çevreye önem veren Kartal Belediyesi, Kartallıları çevre konusunda bilinçlendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Yakacık Yeni Mahalle’de bulunan Dervişoğlu Sitesi’nde çevre konulu bilgilendirme toplantısı yaptı.

        Çevre Müdürü Dr. Dilek Mete, yaptığı bilgilendirmede, Kartal Belediyesi’nin çevreye verdiği öneme ve projelerine değinerek şöyle konuştu: “Çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla bitkisel atık yağ bilgilendirme ve eğitim çalışmaları, özellikle okullarda büyük  ilgiyle karşılandı. Bitkisel atık yağların kontrollü olarak toplanması ve geri kazanımı ile ekonomiye katkı sağlanıyor. 5 litre bitkisel  atık yağ biriktirenlere 1 litre ay çiçek yağı hediye ediyoruz. Okullarda atık yağ toplama kampanyasında ise 250 lt yağ toplayan okullara  bisiklet hediye kampanyasını başlattık. Halen bu kampanyalarımız devam ediyor.”  

       Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde Fen Bilimleri Okulları işbirliğiyle Solucan Gübresi Üretim projesini başlattıklarını  hatırlatan Mete, “Anavatanı Avusturya olan bu solucanlar, bugün evlerde ve pazarlarda atılan sebze ve meyve kabuklarını yiyerek gübre üretiyor. ‘Kırmızı California Solucanı’ adlı bu tür, günde 1 gram gübre üretiyor. Bu solucanlar evlerimizde de beslenebilir. Evlerimizde saksılara koyduğunuz  takdirde sebze veya meyve atıklarını yiyerek gübre üretiyorlar. Böylece ekonomiye katkı sağlamış oluyoruz” dedi.

 

       Kartal Belediyesi olarak yapılan çalışmalar kapsamında elektronik atıkların da toplandığını sözlerine ekleyen Mete, “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında elektrikli ve elektronik atıkları da kaynağından alıyoruz. Vatandaşlar, ellerinde bulunan ömrünü tamamlamış, kullanılmayacak halde olan elektrikli ve elektronik atıkların cinsi ve miktarını, Alo Çevre Hattı’nı (0216 586 87 87) arayarak bildirebilirler. Yerel yönetim olarak çevreci politikalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

       Atık pillerin çevreye zarar verip toprağın yapısını bozduğuna dikkat çeken Mete, “Kartal Belediyesi olarak okullar, kamu kurum ve kuruluşlardan atık  pilleri topluyoruz. Atık pilleri çöpe atmamalıyız. Çünkü atık pillerin içerisindeki kimyasal maddeler, çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak kirlilik yaratıyor. Hem bu nedenle hem de atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için

atık pilleri, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirerek süpermarketlerde, okullarda, muhtarlıklarda, belediyelerin belirlediği toplama merkezlerine vermeliyiz” diye konuştu.

       Atık camların toplanması için de projeler üretildiğinin altını çizen Mete, “Kartal Belediyesi atık camları da toplamaya başlayacak. Camların sağlıklı  toplanması için sitelere ve uygun görülen mahallelere toplama konteynırları konulacak” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT