1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Kartal´da Engellilere Şarj Dolum İstasyonu

Kartal´da Engellilere Şarj Dolum İstasyonu

Kartal´da Engellilere Şarj Dolum İstasyonu

         Dünya Engelliler Günü Kartal’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kartal Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde bedensel  engelliler için Kartal Meydanı’na akülü araç şarj dolum istasyonu kurdu.Kartal Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe, Kartal Belediye  Başkanı Op.Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Mahalle Muhtarları, Türk Anneler Derneği Kartal Şube  Başkanı Kadriye Mucur ve üyeleri, engelliler ve aileleri katıldı.

                                                            Kartal’a Engel Yok

       Kartal’da engelleri birlikte aşarak “Kartal’a engel yok” anlayışıyla yola çıkan Kartal Belediyesi,  Kartal Meydanı’nda yaptırılan bedensel  engelliler için akülü şarj dolum istasyonunun açılışını gerçekleştirdi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapılan açılışa katılan Kartal  Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, engellilerle sohbet ederek, onların yaşadıkları problemleri dinledi.

                      Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarımız sürecek

        İstasyonun açılışını engelli vatandaşlarla birlikte yapan projenin mimarı Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, engellilerin   sosyalleşmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Bugün gerçekten mutlu oldum, çünkü bu bir hizmet. Bakıldığında son derece basitmiş gibi  gözüken bir olay ama artık vatandaşlarımız şarjım bitecek korkusu yaşamayacak. Uğur Mumcu’dan gelen engelli arkadaşımızın da söylediği  gibi, “Artık Uğur Mumcu’dan gelir, istediğim kadar gezer, sonra şarjımı doldurur tekrar mahalleme rahat bir şekilde giderim” diyor. Bugünkü toplanmamızın en güzel ifadesi bu. Kartal Belediyesi olarak kafalardaki engelleri önce birer birer yok edeceğiz,  sonra da engelli  vatandaşlarımızın hayatını daha çok nasıl kolaylaştırırız diye düşüneceğiz. Bizler eğer  engelleri kaldırabilirsek birlikte yaşamanın  mutluluğuna ermiş oluruz.   Biz engellilerin evden dışarı çıkmasını ama dışarı çıkarken de en yakına değil, Kartal'ın her yerine  ulaşılabilir olmasına çalışıyoruz. Bu şarj dolum istasyonu da buna hizmet edecek" dedi.

      İstasyonların sayısının artacağını ifade eden Kartal Belediye Başkanı Op. Altınok Öz, "Artık bedensel engelli vatandaşlarımız sosyal ve  kültürel hayatta varolacaklar. Kendilerini sosyal hayatın bir parçası olarak görecekler. Bizim engellileri çeşitli alternatiflerle sokağa  çıkartmamız lazım. Bu istasyon Dünya Engelliler Günü’nde engelli kardeşlerimize bir nebze yardımcı olabilmek amacıyla yapıldı. Emeği geçen  tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, akülü şarz dolum istasyonunun engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Güle güle kullanın"  diye konuştu.

                                                      Şarj istasyonları engellileri sevindirdi

      Akülü araç şarj dolum istasyonunun açılışına katılan engelli vatandaşlar verilen hizmetten dolayı memnun olduklarını söyleyerek Kartal  Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkürlerini ilettiler.

     Doğuştan engelli olduğunu belirten Sedat Çelen, “2008'den beri akülü araç kullanıyorum. Bozulduğu zaman zor oluyor.  Eskiden mekan  sahiplerinden, kafelerden şarj ediyordum. Tabi ki zor oluyor. İnsanlara sürekli mahkum oluyorsun. Şimdi böyle olması daha iyi oldu.  Başkanımız Altınok Öz’e çok teşekkür ediyorum” dedi.  

      21 yıldır engelli olan Ayşen Elitaş ise, "Trafik kazası geçirdim 21 yıldır engelliyim. 1,5 yıldır akülü araç kullanıyorum. Bu bir  bağımsızlık, elimiz ayağımız. Evde şarj edip yola çıkıyorum. 2 gün önce yolda kaldım. Bu çok iyi oldu. Başkanımız sağolsun ona çok teşekkür  ediyorum " diye konuştu. Hüseyin Demir de, 10 yıldır araç kullandığını dile getirerek, yapılan hizmetten çok memnun kaldıklarını böyle  cihazları mahallelerde de istediklerini söyledi.

      Engellilerin hayatını kolaylaştıracak akülü araç şarj dolum istasyonun açılış kurdelesini kesen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,  engellilere bağışladığı tekerlekli sandalye ve katkılarından dolayı Türk Anneler Derneği Kartal Şube Başkanı Kadriye Mucur’a “Kartalı  seviyorum” plaketi takdim etti. Kartal Belediyesi tarafından bedensel engelli vatandaşlara silikon jel minder hediye edildi.

HABERE YORUM KAT