1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Kartal´da Naylon Poşete Hayır Kampanyası Başladı

Kartal´da Naylon Poşete Hayır Kampanyası Başladı

Kartal´da Naylon Poşete Hayır Kampanyası Başladı
          Kartal Belediyesi, Kartal sınırları içerisindeki naylon poşet kullanımını aza indirmek amacıyla yeni bir proje başlattı. 
 
          Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından “Naylon Poşete Hayır” sloganıyla başlatılan proje kapsamında, Kartal Petrol-İş Mahallesi Çarşamba pazarında halka doğa dostu kırmızı torbalar dağıtıldı. Bu çalışma ile uzun süre kullanılabilme ve doğada 1-2 yıl içinde çözünebilme özelliğine sahip kırmızı torbaların, doğada dönüşümü sağlanamayan, insan sağlığına zararlı olan poşetlerin yerini alması hedefleniyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün çevre, doğa ve yeşili koruma konusunda gösterdiği hassasiyet sebebiyle ayrı bir önem verdiği “Naylon  Poşete Hayır” sloganıyla gerçekleştirilen bu çalışma, belediye olarak pazarlara kadar inilip özellikle nihai kullanıcı  olan ev kadınlarına ulaşmayı amaçlıyor. 
 
        Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü  Dilek Kars, yaptıkları çalışmanın halk tarafından ilgi gördüğünü belirterek “Her daim elimize tutuşturulan naylon poşetler, farkında olmadan besin zincirimize giriyor. Bu sebeple her yıl  milyonları bulan naylon torbanın kullanımını azaltarak kendi geleceğimize katkıda bulunmak, temel amacımızdır. Dünyada her yıl 4-5 trilyon naylon torba üretiliyor, her dakika 1 milyon naylon torba çöpe atılıyor. Naylon torbaların doğada çözünmesi 100 - 10.000 yıl alıyor.Naylon torbaların, her yıl onları yiyecek zanneden yaklaşık 100.000 deniz kuşu ve memelinin ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor. Naylon torbaların çözünmesi sürecinde oluşan zehirli mikroskobik parçacıklar su kaynaklarımıza kadar ulaşıyor,
 bitkiler ve hayvanlar yolu ile besin zincirimize giriyor. ''Kullan-At'' tarzı tüketim, kullandığımız ürün her ne olursa 
olsun, doğal kaynaklarımızı tüketiyor ve kirletiyor. O yüzden çözüm ne plastik torba, ne de kese kağıdı. Çözüm, tekrar tekrar kullanabileceğimiz bez çanta. Sürdürülebilirliğin sırrı; tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmekte ve ekolojik yaşam kültürünü hayatımızın her alanında uygulayabilmekte yatıyor” dedi.
 
      Çöpümüzün yüzde 10’unu oluşturan plastik naylon poşetler, doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal  maddeler yayarak, toprak ve su vasıtasıyla besin zincirimizi yavaş yavaş kirletiyor. Denizleri, gölleri, nehirleri kirleten naylon poşetler aynı zamanda nesli tehlikede olan birçok türün de yok olmasına neden oluyor. Bugün; Makedonya, Çin, İngiltere gibi birçok ülkede naylon torba kullanımı yasaklandı ve nihayet Türkiye’de bu yasaklar, 2009 tarihinden itibaren çeşitli belediyelerin öncülüğünde hızla yayılıyor. Bez torba kullanarak haftada 6 naylon poşet kullanımdan çıkartılmış oluyor. Ülkemizde her 5 kişiden sadece 1’i böyle yapsa, ortalama bir yaşam süresince 31.046.400.000 naylon  poşet, kullanımdan kalkmış olur.
 

HABERE YORUM KAT