1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Kartallı Kazım Meydanı’ndan On binlerce Kartallı Cumhuriyet için Yürüdü

Kartallı Kazım Meydanı’ndan On binlerce Kartallı Cumhuriyet için Yürüdü

Kartallı Kazım Meydanı’ndan On binlerce Kartallı Cumhuriyet için Yürüdü

            Kartal, Cumhuriyetin 90. yıldönümünde halkın coşkulu katılımıyla gerçekleşen “Cumhuriyet Yürüyüşü”ne sahne oldu.  Kartallı Kazım Meydanı’nda biraraya gelen on binlerce Kartallı, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, eşi Feray Öz, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Orhan Çekiç, Bulgaristan Vidin Belediye Başkanı Gergo Gergov, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri,  siyasi partilerin ilçe başkanları, Meclis üyeleri ve muhtarlarla birlikte, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Kartal Meydanı’na doğru yürüdü. Dev Türk Bayrağı eşliğinde coşkuyla Cumhuriyet yürüyüşünü gerçekleştirilen on binlerce kişi, Kartal Meydanı’na ulaştı. Burada sahne alan sanatçı Mustafa Tatlıtürk ve Emre Saltık, birbirinden güzel türküleri seslendirerek meydanı dolduran on binlerce Kartallıyı coşturdu. Konserin sonunda Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gülseren Böyüktaş, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ adına sanatçılara plaket takdim etti.

          Konser alanında bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,  Wolfgang Amadeus Mozart’ın Türk Marşı’nı hatırlatarak “Kartal Belediyesi’ni aradığınızda telefonda bir müzik duyarsınız. O müzik, 1756 yılında Avusturya’da doğan, müziğin dehası olan Amadeus Mozart’ın eseridir. O dönemlerde, o coğrafyada ve bu coğrafyada bir devlet var. Onun adı da Osmanlı. Ancak Mozart, eserine Osmanlı demedi.  Mozart, yazdığı eserin adına Türk Marşı demiştir. Türk olmaktan ve Türk olduğunu ifade etmekten çekinenler, karşısında bu milleti bulacaktır. Biz kimsenin ana dilini öğrenmesine karşı değiliz. Ancak bir milletin eğitim dili tektir. Andımızı, dinimizi ve dilimizi kimseye yedirmeyiz. Bayramımız kutlu olsun. Yüzüncü yıl daha da coşkulu olsun” diye konuştu.

        29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilerleyen saatlerinde Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden Ege sahne aldı. Sevilen şarkılarını seslendiren Ege, konserinde Türk halk müziğinden, Türk pop müziğine kadar bir çok eser seslendirerek Kartal Meydanı’nı dolduran on binlerce Kartallıyı coşturdu. Sanatçı Ege, sahne performansı sırasında Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve küçük bir kız çocuğuyla birlikte “Andımız”ı da okudu. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, üzerinde Kartal’ın simgesi, Atatürk ve lale resmi bulunan porselen tabaktan oluşan plaketi Ege’ye takdim etti. Plaket töreninin ardından Ege, Türkiye’nin dört bir yanından derlediği türküleri Kartallılarla birlikte söyledi. Kartal halkı, Cumhuriyet coşkusunu, Ege’nin seslendirdiği şarkılara eşlik ederek gönüllerince yaşadı. 

 

 

HABERE YORUM KAT