1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Kaşgarlı Mahmud Vakfından Türkiye’ye anlamlı ödül

Kaşgarlı Mahmud Vakfından Türkiye’ye anlamlı ödül

Kaşgarlı Mahmud Vakfı tarafından her yıl Türk coğrafyasının farklı ülkelerinden fikir, sanat ve edebiyat alanında faaliyet gösteren kurum ve kişilere...

Kaşgarlı Mahmud Vakfından Türkiye’ye anlamlı ödül

Kaşgarlı Mahmud Vakfı tarafından her yıl Türk coğrafyasının farklı ülkelerinden fikir, sanat ve edebiyat alanında faaliyet gösteren kurum ve kişilere verilen hizmet madalyasına bu yıl Türk Edebiyatı Vakfı layık görüldü.

Merkezi Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de olan Kaşgarlı Mahmud Vakfından Türkiye'ye anlamlı bir ödül geldi. Vakıf tarafından her yıl Türk coğrafyasının farklı ülkelerinden fikir, sanat ve edebiyat alanında faaliyet gösteren kurum ve kişilere verilen hizmet madalyasına bu yıl Türk Edebiyatı Vakfı layık görüldü. Taktim törenine Kaşgarlı Mahmud Vakfı Başkanı Elhan Zal Karahanlı, Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı ve edebiyatseverler katıldı. Törende Başkan Elhan Zal Karahanlı bir konuşma yaparak, şiir okudu.

Konuşmaların ardından 1978 yılında "Şeyhülmuharririn" Ahmet Kabaklı tarafından kurulan ve kurucuları arasında Sabahattin Zaim, Necmettin Hacıeminoğlu, Celal Bayar, Faruk Kadri Timurtaş, Tahsin Banguoğlu gibi dev isimlerin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfına "fikir, sanat ve edebiyat hayatına yaptığı katkılar ve Türk dünyası ile samimi ve verimli gayretleri" sebebiyle madalya takdim edildi. Hizmet madalyasını Kaşgarlı Mahmud Vakfı Başkanı Elhan Zal Karahanlı, "Bil Oğlum" şiiriyle tanınan Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı'ya verdi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT