1. HABERLER
  2. GÜNCEL
  3. Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? e-Devlet 2020 Askerlik yerleri sorgulama

Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? e-Devlet 2020 Askerlik yerleri sorgulama

Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak 2020? Askerlik yerleri nereden öğrenilir? Askerlik celp ve sevk tarihleri ne zaman? Kasım celbi askerlik tarihleri belli oldu. Askerlik yerleri e Devlet sistemi üzerinden görüntülenebiliyor. İşte e-Devlet 2020 Askerlik yerleri sorgulama ekranı...

Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? e-Devlet 2020 Askerlik yerleri sorgulama

Kasım ayında askere gidecek gençler, Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak 2020? Askerlik yerleri nereden öğrenilir? sorularına yanıt arıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), askerlik yerlerinin belli olacağı tarihi duyurdu. 

KASIM CELBİ ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Kasım celbi askerlik yerleri 23 Ekim'de duyurulacak. Askerlik yerlerinin saat 17.00'ye kadar açıklanması bekleniyor. Ayrıca askerlik görevini yapmak isteyenler, ilk önce yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında koronavirüs testini yaptıracaklar.

ASKERLİK YERLERİ NEREDEN ÖĞRENİLİR?

MSB’nin e-devlet üzerinden sunduğu hizmetler arasında yer alan askerlik yeri öğrenme sorgulaması sonuçlar açıklandığı andan itibaren yapılabilecek. Askerlik yerleri belli olduğu zaman aşağıdaki linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

ASKERLİK YERLERİ ÖĞRENME EKRANI

Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? Askerlik yerleri nereden sorgulama 2020

CELP VE SEVK TARİHLERİ 2020 | BELGELER NE ZAMAN ALINACAK?

Belgelerin alınacağı tarihler şu şekilde olacak;

Bedelli Er (Ekim Celp ve Sevk Dönemi) 03 Ekim 2020 29 Eylül-03 Ekim 2020

Yedek Subay/Astsubay Adayları,Erbaş/Er (1nci Grup) 30 Ekim 2020 26-30 Ekim

2020 Bedelli Er (Kasım Celp ve Sevk Dönemi) 21 Kasım 2020 17-21 Kasım 2020

Erbaş/Er (2nci Grup) 25 Kasım 2020 21-25 Kasım 2020

Erbaş/Er (3ncü Grup) 24 Aralık 2020 20-24 Aralık 2020

Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? Askerlik yerleri nereden sorgulama 2020

MSB'DEN KASIM 2020 SINIFLANDIRMA DÖNEMİ DUYURUSU

Kasım 2020 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

Kasım 2020 sınıflandırma dönemi Sınıflandırma Nitelik Listesine; yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden, 31 Ağustos 2020 (dahil) tarihine kadar; yoklamasını yaptıran, erken sevk isteğinde bulunan ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlardan celp tercihlerine göre başvurusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak kabul edilenler, erteleme ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar alınacaktır.

Kasım 2020 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 31 Ağustos 2020 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır.

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 23 Ekim 2020 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden tabi oldukları celp ve sevk döneminde sınıf okulu ve eğitim merkezindeki eğitimin üçte birine katılmayanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir. (TSK nın ihtiyaçduyduğu sınıf ve meslekler hariç).

5. Yedek subay/astsubay adayları ile erbaş/erlerin sevk tarihleri tabloda belirtilmiştir.6. Yükümlüler;

a. Sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde e-Devlet’ten “Kovid-19” anketini dolduracaklar,

b. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “Kovid-19” testlerini yaptıracaklar,

c. Test sonucu pozitif çıkanların veya temaslı listesinde yer alanlar, testin yapıldığı tarihi takip eden 5 günlük süre içerisinde sevk evrakını almayan, test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaktır,ç. Test sonucu Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecek,

d. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,

e. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır,

f. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.

7. Yol ve iaşe parası, e-Devlet’ten sevk belgesini alanların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği; askerlik şubesi başkanlığından sevk belgesini alanlar ise sevk belgesini aldığı askerlik şubesi başkanlığı ile eğitim birliği arası esas alınarak verilecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.8. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

9. 7179 sayılı Askeralma Kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

10. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

Kasım celbi askerlik yerleri saat kaçta açıklanacak? Askerlik yerleri nereden sorgulama 2020

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT