1. HABERLER
  2. SPOR
  3. Kasıtlı öksüren futbolcuya kırmızı kart

Kasıtlı öksüren futbolcuya kırmızı kart

Dünyada koronavirüs salgını devam ederken, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'ndan flaş bir karar geldi. Futbol maçlarında rakibine ya da hakeme kasıtlı öksüren futbolcular kırmızı kart görebilecek.

Kasıtlı öksüren futbolcuya kırmızı kart

Futbol maçlarında rakibine ya da hakeme kasıtlı öksüren futbolcu kırmızı kart görebilecek. 

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle yeşil sahalarda futbolcuları ve hakemleri korumaya yönelik yeni bir karar aldı. 

Hakemler, kendilerinin ya da rakip futbolcunun yüzüne yakın mesafeden öksüren bir oyuncunun bunu kasıtlı yaptığına kanaat getirmesi halinde kırmızı kart cezasına başvurabilecek. 

Kırmızı kart cezası, "saldırgan, aşağılayıcı, küfürlü dil kullanma ya da el-kol hareketi etme" kategorisinde yer alacak. 

Kasıtlı öksüren futbolcuya kırmızı kart

İNGİLTERE FUTBOL FEDERASYONU'DA YASAKLAMIŞTI

İngiltere Futbol Federasyonu, Koronavirüs salgını nedeniyle yeni bir uygulama devreye sokacak. Buna göre hakemler, kendilerine ya da rakip oyuncuya bilerek öksüren futbolcuyu sarı ya da kırmızı kartla cezalandırabilecek.

İngiltere Futbol Federasyonu, gelecek sezon için Koronavirüs salgınını da unutmayarak önemli bir uygulamayı devreye sokmaya hazırlanıyor. Buna göre hakemin ya da rakibin yüzüne doğru bilerek öksüren bir oyuncuya hakemin kart göstermesi, saha içinde tükürmenin de yasaklanması planlanıyor.

Kasıtlı öksüren futbolcuya kırmızı kart

MAÇ ÖNCESİ HAKEM UYARACAK

Burada kararın şekli, hakemin yorumuna bırakılacak ve söz konusu oyuncuya uyarının yanı sıra sarı ya da kırmızı kart verilebilecek. Hakem, karşılaşma öncesinde oyuncuları, öksürük ve buna benzer eylemleri yapmamaları konusunda uyarıda bulunacak. Eskiden olduğu gibi saha içinde yere tükürülmemesi de kurallar kapsamında yer alacak.

Onur Çelik
Spor Editörü
HABERE YORUM KAT