1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kassam Tugayları Nedir | İsrail'i Tehdit Ettiler

Kassam Tugayları Nedir | İsrail'i Tehdit Ettiler

Kassam Tugayları kimdir? Kimlşerden oluşuyor? Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son hava saldırılarına ilişkin 'bedelini ödeyecek' tehdidinde bulundu.

Kassam Tugayları Nedir | İsrail'i Tehdit Ettiler

Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'de angajman kurallarını ihlal edişinin bedelini ödeyeceği belirtildi.
 
"Önümüzdeki günler düşmana ne büyük bir hata yaptığını, idaresini ne kadar kötü kullandığını ve direnişin kararlılığını gösterecek." ifadesine yer verilen açıklamada, Gazze'deki Filistin direniş gruplarıyla mücadeleyi yürüten düşman güçlerin yöneticileri ve karar mercilerinin "budalalıklarının boyutunu" anlamaları gerektiği ve "düşmanın pişman edileceği" kaydedildi.

Kassam Tugayları Nedir | İsrail'i Tehdit Ettiler
 
Açıklamada ayrıca, "Filistin halkının ve mücahitlerin kanlarının boşa gitmeyeceği" vurgulandı.
 
İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği son hava saldırılarında 20 yaşındaki Filistinli Abdullah el-Atl ile 30 yaşındaki Muhammed es-Safedi şehit olmuş, 15 kişi yaralanmıştı.
 
İsrail askerlerinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kudüs'ü İsrail'in başkenti" olarak tanıdığı çarşamba gününden bu yana Gazze sınırında düzenlenen eylemlere müdahalesi nedeniyle de 2 Filistinli şehit olmuştu.

KASSAM TUGAYLARI NEDİR?

Kudüs Seriyyeleri tarafından yapılan resmi açıklamada, Kudüs Seriyyeleri’nin 235 havan topu ve füzeyi 22 gün içerisinde işgal topraklarına fırlattıklarını belirtti. Kudüs Seriyyeleri 158 “Kudüs” füzesiyle Askalan, Sderot, Kfar Gat, Nahal Oz, Eshkol ve çevredeki yerleşim merkezlerini vurdu.Savaş sırasında 18 İsrail askerini öldürdüğünü 56 tanesini de yaraladığını ilan eden Kudüs Seriyyeleri, savaş sırasında 27 RPG ve tankları imha etmek için özel olarak hazırlanan 35 mayın kullanıldığını, İsrail askerlerinin girdiği bir evin havaya uçurulduğunu, bir keskin nişancının 7 İsrail askerini vurduğunu bildirdi.İsrail ordusunun basına getirdiği yasaktan ötürü, İsrail basını ve buna bağlı olarak uluslararası basın da İsrail'in kayıplarını gizliyor. Hatırlanacağı üzere, direnişin fırlattığı füzelerin vurduğu stratejik noktalar hakkında açıklama yapan al Alem televizyonu muhabiri göz altına alınmıştı.Ve İzzeddin el Kassam Tugayı..Ortadoğunun efsanevi gücünü hezimete uğratarak, yenilmez ordu ünvanın İsrail'den alan İzzeddin el Kassam da savaşın neticelerini açıkladı..Bir zamanların yenilmez ordusu olarak Ortadoğu'ya ün salan İsrail, Gazze'deki bir avuç direnişçi karşısında da tıpkı Temmuz 2006'da Lübnan'da olduğu gibi hezimete uğrayarak, tek taraflı ateşkes ilan etme kararı aldı.İsrail ordusunun savaş sırasındaki temel hedeflerinden birisi de Hamas ve askeri kanadı İzzeddin el Kassam'a ağır darbe indirmekti.

Kassam Tugayları Nedir | İsrail'i Tehdit Ettiler

Fakat 22 günlük savaş tam tersi bir netice ile sona erdi.Ortadoğu uzmanlarına göre artık Ortadoğu'nun yenilmez ordusu İsrail değil Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayı'dır..İşte İzzeddin el Kassam Tugayı'nın 22 günlük saavaş sırasındaki icraatları:Savaş Sırasında Kullanılan Askeri Muhimmat ve Techizatlar335 Kassam füzesi, işgal topraklarına fırlatıldı.211 Grad füzesi işgal topraklarına fırlatıldı.397 havan topu işgal topraklarına fırlatıldı.İsrail askeri araçlarını ve tankları imha etmek için 7 tane RPG, Tandom ve 107 füzesi kullanıldı.İsrail tanklarını ve askeri araçlarını imha etmek için özel olarak hazırlanan 79 mayın ve el bombası kullanıldı.Kassam keskin nişancısı, 53 İsrail askerini vurdu.19 defa İsrail askerleri ile karşılıklı çatışmaya girildi.2 defa İsrail askerini esir alma operasyonu gerçekleştirildi.1 defa şehadet eylemi düzenlendi.4 defa füze savar kullanıldı.İsrail askerleri 12 defa pusuya düşürüldü.İsrail'in Savaş Sırasındaki Kayıpları49 İsrail askeri öldürüldü.411 İsrail askeri yaralandı.Kassam Keskin nişancısı 53 İsrail askerini vurdu.53 buldozer imha edildi.25 tank imha edildi.İsrail askerlerini taşıyan 8 askeri araç imha edildi.9 askeri araç imha edildi.İsrail askerlerinin Filistinlilerin evlerine sığınması üzerine, 12 eve baskın düzenlendi, yoğun bombarımana tutuldu.1 tane insansız uçak düşürüldü.4 helikopter vuruldu. Kaynak: Ortadoğu'nun Yenilmez Ordusu: İzzeddin El Kassam Tugayı

HABERE YORUM KAT