1. YAZARLAR
  2. Mustafa İğrek
  3. Katarakt amaliyatında hangi mercek tercih edilmeli?
Mustafa İğrek

Mustafa İğrek

Göz Hastalıkları ve Cerrahi Uzm.
Yazarın Tüm Yazıları >

Katarakt amaliyatında hangi mercek tercih edilmeli?

Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan görmeyi sağlayan doğal göz merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Katarakt orta yaş ve üstü kişilerin hastalığı olmakla beraber yenidoğan bebeklerde de görülebilmektedir.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte ameliyat sonrası hedeflerimiz değişti. Artık kataraktı  almanın yanı sıra hastayı ameliyat sonu ömür boyu uzak ve yakın gözlük kullanmaktan kurtarmak hedefimizdir.

Şu an hastalar arasında çok tartışılan hangi mercek yerli mi ithal mi hangi marka en iyi ?

Açıklamaya çalışayım;

Tüm dünya da mercek üretimine ilk başlayanlar Avrupa ve Amerikalılardır. Uzun yıllardır üretim yapmakta oldukları için  belli kalite ve güven sağlamışlardır. Son 10-15 yıldır Hindistan üretime başlamış ve son 5 yıldır da Türkiye de üretim yapılmaktadır.Bu merceklerin de kalitesi yükselmiştir.

Genelde araştırma çalışmaları Avrupa ve Amerikan firmalarında yapılmaktadır. Yeni teknoloji geliştirilmesi (AR-GE) bu firmalar tarafından yapıldığı  için bu markalar adı daha çok  bilinmektedir.

Şu an Devlet hastanelerinde ve Özel hastanelerde fark alınmadan  genelde kullanılan mercekler  yerli üretim yada

Hindistan üretimdir.
Şu an çok tartışılan

Ne tür mercekler var?

Sadece hipermetropi ve miyopu düzeltenler (MONOFOKAL MERCEKLER)
Hem myopi hem hipermetropi hem astigmatizma hem de yakını düzeltenler(TORİK+TRİFOKAL halk arasında AKILLI MERCEK denilen)
Astigmatizmayı düzeltenler(TORİK)
Yakın görmeyi düzeltenler(TRİFOKAL)

Hangi mercekler tercih edilmeli?

Katarakt ameliyatı olmuş her hasta uzağı gözlüksüz net görür; yakını ise mutlaka ve mutlaka gözlükle görür.Eğer yakın gözlük takmak istemiyorsa TRİFOKAL(AKILLI) mercekleri tercih etmelidir.Bu şekilde ömrünün sonuna kadar uzak ve yakın gözlük takmasına gerek olmaz.

Hangi mercek seçelim?

Yaşınız 60 ın altı ise daha genç bir hasta olduğunuz için Avrupa yada Amerikan üretim mercekler size daha uygun olacaktır.

Yaşınız ne olursa olsun Diyabet (şeker), Üveit  .. vb kronik hastalığınız varsa Avrupa yada Amerikan üretim mercekler size daha uygun olacaktır.

Astigmatınız var aynı zamanda katarakt ameliyatı olacaksınız TORİC (Astigmatizmayı düzelten) MERCEK kullanılması uygundur.Bu sayede ameliyat sonrası uzak gözlük takmanıza gerek olmamaktadır.Diyebilirsiniz ki;  ben yakın da takmak istemiyorum .  O zaman TORİK+TRİFOKAL (Hem astigmatizmayı hem de yakını düzelten mercek ) kullanılabilir. Bu şekilde hem uzak hem de yakın gözlükten tamamen kurtulabiliriz.Tek sorun şu bu mercekler daha SGK ödemesine girmedi.

Bunun dışındaki tüm hastalar Yerli yada Hindistan üretim mercekleri tercih edebilmektedir.

Katarakt ameliyatı sonrası ömrünüzün sonuna kadar gözlükten kurtulmak mümkün. Yeni teknolojiler size gözlüksüz bir hayat sunmaktadır.

Op.Dr.Mustafa İĞREK
Pendik Devlet Hastanesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT