1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Katy Perry çalıntı şarkı davasını kazandı!

Katy Perry çalıntı şarkı davasını kazandı!

Orlando Bloom ile olan birlikteliğinden hamile olan Katy Perry, Dark Horse şarkısı için telif cezası yemişti. 2.78 milyon dolar olan ceza ise mahkeme tarafından kaldırıldı. Böylece Perry, herkese şarkısının çalıntı olmadığını da ispatlamış oldu.

Katy Perry çalıntı şarkı davasını kazandı!

Youtube'da en çok dinlenilen şarkılar arasında yer alan Dark Horse için çalıntı iddiası gelmişti ki 2.78 milyon dolarlık dava Katy Perry'nin lehine sonuçlandı.

Ünlü şarkıcı Katy Perry, Dark Horse adlı şarkısında 2009 yapımı Joyful Noise adlı parçadan 16 saniyelik bir bölümü çaldığı iddiasıyla, 2.78 milyon dolarlık telif cezasına çarptırılmıştı.

MÜZİKOLOG DEĞERLENDİRDİ

Karara itiraz eden Perry, şarkısı için verilen cezayı tersine çevirdi. Temyiz davasında, müzikolog Todd Decker, daha önce şarkının sekiz notalık bölümünüm çalıntı olduğuna karar veren jüri görüşünün tersini ortaya koymayı başardı.

Decker, bilirkişi notunda, “Belirli bir müzik türü için ortak bir tınıda çalınan yaygın bir 8 nota kombinasyonu, telif hakkı korumasını garanti edecek kadar orijinal olamaz” ifadesini kullandı.

Katy Perry çalıntı şarkı davasını kazandı!

KATY PERRY HAKLI ÇIKTI

Perry’nin avukatı Christine Lepera, “Mahkeme jüri kararını boşa çıkardı ve Dark Horse adlı şarkının, Joyful Noise şarkısının hukuki hakkını ihlal etmediğini tespit etti. Bu müzik yaratıcıları ve endüstri için önemli bir zafer. Müzik yapı taşlarının tekelleştirilemeyeceğini gösterdi” şeklinde açıklama yaptı.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT