1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Kaymakam Turan’a Oltu Hükümeti Riyaseti

Kaymakam Turan’a Oltu Hükümeti Riyaseti

Oltulu el sanatları ustası Kenan Üstün, Oltu Kaymakamı Şenol Turan'a Oltu Hükümeti Riyaseti'nin çizili olduğu tabloyu hediye etti.

Kaymakam Turan’a Oltu Hükümeti Riyaseti

Oltulu el sanatları ustası Kenan Üstün, Oltu Kaymakamı Şenol Turan'a Oltu Hükümeti Riyaseti'nin çizili olduğu tabloyu hediye etti.

Oltu Taşı'ndan arta kalan tozları kullanarak tablolar yapan Üstün, üzerinde Oltu Hükümeti Riyaseti olan tabloyu Kaymakam Turan'a makamında takdim etti.

64 yaşındaki el sanatları ustası Kenan Üstün, Deniz Kuvvetleri'nde Müstafi Astsubaylık görevinden ayrılmasından sonra bu işi hobi amaçlı yaptığını belirterek, "Oltu Sitare Dağı, Oltu Kalesi ve Oltu Ovası beni o kadar etkilemişti ki, Türkiye'nin en güzel yerlerinde çalıştığım halde bulunduğum yerleri terk ettim ve emeklilik hayatımı Oltu'da geçiriyorum. Emeklilik hayatımda da insanlara nasıl faydalı olurum diye düşündüm ve Oltu'nun tarihini araştırdım ve gördüm ki Oltu Şura Hükümeti 50 seneye yakın bir zaman Rus himayesi altında kalmış, Osmanlı İmparatorluğu'nun hiçbir yardımı Erzurum'dan bu tarafa ulaşmamış. Çok büyük sıkıntılar içerisinde yaşanmış. Hindistan Müslümanlarından, Batum'dan, sahil Müslüman devletlerinden Oltu'ya yardımlar gelmiş. Çok şükür olsun ki, Oltu'muzun gerçek şuurlu halkı kendisini Rusların ve Ermenilerin elinden kurtararak bağımsızlığını ilan ederek Oltu Şura Hükümetini kurmuş. Bu araştırmalarımdan sonra Oltu'nun üç tane mührünü buldum. Bu mühürleri Oltu'ya benden hatıra kalması için yaptım. Oltu Hükümeti Riyaseti'ni de, Sayın Kaymakamımız Şenol Turan'a takdim ettim" şeklinde konuştu.

Tablo üzerinde yazan Osmanlıca yazılarından çok etkilenen Kaymakam Şenol Turan, bu hediyeyi ömür boyunca evinde yaptıracağı kütüphanesinde saklayacağını belirterek, Üstün'e emekleri için teşekkür etti.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT