1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

Kaymakamlık sınavı ne zaman 2019? Kaymakamlık sınavı konuları nelerdir? Başvuru şartları nelerdir? Sınav ücreti ne kadar? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? soruları internette araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırdık. İşte tüm merak edilenler...

Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

Kaymakamlık sınavına girmek isteyenler arama motorlarında bu sınavı araştırmaya başladı. Peki kaymakamlık sınavı ne zaman 2019? Sınav konuları nelerdir? Başvuru şartları nelerdir? Sınav ücreti ne kadar? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Tüm merak edilenler haberimizde...

KAYMAKAMLIK SINAVI NE ZAMAN 2019?

Başvuru: 19 - 25 Eylül 2019

Geç Başvuru: 09 Ekim 2019

Sınav: 09 Kasım 2019

Sonuç: 04 Aralık 2019

Sınava başvuru koşullarını taşımayan, belirtilen fakültelerden mezun olmadığı halde başvurusu kabul edilen adaylar yazılı sınava alınmayacak, sınava girmiş olsalar dahi İçişleri Bakanlığı tarafından mülakata çağrılmayacak ve atamaları yapılmayacaktır.

Sınava başvurular, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.trinternet adresinden) alınacak. Başvuru merkezleri listesi başvuru süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinde sınava başvuru bilgileri içerisinde yer alacaktır. ÖSYM başvuru merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

KAYMAKAMLIK BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Sınava başvurular, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) alınacaktır. Başvuru merkezleri listesi başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinde sınava başvuru bilgileri içerisinde yer alacaktır. ÖSYM başvuru merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) bulunan adaylar; başvuru işlemlerini bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar başvuru işlemlerini bir başvuru merkezinden yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacaktır.

Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

KAYMAKAMLIK SINAVINA KATILMA KOŞULLARI NELERDİR?

Kaymakamlık Sınavı'na Katılma Koşullarına Dair 29 Haziran 2019 tarihinde yapılan değişiklik;

29 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de yer alan Kaymakam Adaylığı Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 5. maddesi aynen şu şekildedir;

"Eğitim Şartı, Değerlendirme Kurulu, Sınav Hazırlık Komisyonu, Göreve Başlama"

"(4) Kaymakam aday adaylarının, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir. Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

KAYMAKAMLIK SINAV ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Kaymakamlık giriş sınavına başvuru ücreti henüz duyurulmadı. 2018 yılında yapılmış olan sınav ücreti 180 TL idi ancak bu yıl herşeye zam gelmesi ile birlikte Kaymakamlık giriş sınavı başvuru ücretinede zamn gelebilir. Bu durumdan sizleri kılavuz yayımlandığında bilgilendireceğiz. Adaylar sınav ücretini başvuru tarihleri içerisnde yani, 19 - 25 Eylül 2019 tarihleri arasında, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına sınav ücreti yatıracaklardır. Adaylar, banka/ATM’den sınav ücreti ödemesi yapmamalıdır. Adaylar, sınava başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmalıdır.

Kaymakamlık sınavı 2019 ne zaman? Kaymakamlık sınav konuları | şartları | ücreti

KAYMAKAMLIK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM 04 Eylül 2019 tarihinde yayımladığı duyuruda başvuru tarihleri ve sınav tarihi hakkında bilgiler vererek adayları bilgilendirdi. Ayrıca yayımladığı kaymakamlık sınavı takvimine göre sonuç tarihleride duyuruldu. Bu kapsamda sınav sonuçları 04 Aralık 2019 tarihinde açıklanacak.

HABERE YORUM KAT