1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kayyum Heyetinden Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı için flaş karar!
Kayyum Heyetinden Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı için flaş karar!

Kayyum Heyetinden Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı için flaş karar!

Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansına(CHA) atanan kayyum heyetinin dikkat çeken kararı! Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı kapanacak mı? Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı ne zaman kapanacak? İşte ayrıntılar..

Zaman Gazetesine atanan kayyum heyetinden flaş bir karar çıktı. Zaman Gazetesine kısa bir süre önce atanan kayyum heyetinin gazete ve haber ajansı için kapatma kararı aldı. Peki Zaman Gazetesi ve CN haber ajansı ne zaman kapanacak? Zaman Gazetesi ve Cihan haber ajansı için neden kapatma kararı alındığı henüz bilinmezken öncesinde kayyum atanan İpek Grubuna ait bütün gazete ve televizyonların kapatılmasına karar verilmişti.

Zaman Gazetesi"nin de bağlı bulunduğu Feza Gazetecilik A.Ş."ye Sezai Şengönül, Avukat Tahsin Kaplan ve Avukat Metin İlhan, kayyum olarak atanmıştı. 

Kayyum heyeti, yönetimlerine el konulan Zaman gazetesi, Zaman.com.tr, Cihan Haber Ajansı, Cihan Medya Dağıtım, Küre.tv"nin de aralarında bulunduğu Feza Yayın Grubu"nun bütün medya şirketlerini kapatma kararı aldı.

Söz konusu mecraların 15 Mayıs itibarıyla yayın hayatlarına son verileceği açıklandı.

İPEK MEDYA GRUBU DA KAPATILMIŞTI

Daha önce de aynı yöntemle el konularak kayyum atanan İpek Grubu’na ait bütün gazete ve televizyonların kapatılmasına karar verilmişti.

Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo’yu barındıran medya grubu mart ayı başında  faaliyetlerine son vermişti.

KAYYUM NEDİR?

‘Kayyum’ kelimesi hukuki anlamda "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir. Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir.

KAYYUM NASIL ATANIR?

 Kayyum, usulsüzlük yapıldığı belirlenen özel kurumlara ve şirketlere devlet el koyduktan sonra atanan yöneticidir. Kayyum, mahkeme tarafından atanır. Kayyum olarak atanan kişiler, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını yapar.

KAYYUMUN GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR?

 Atanan kayyumun görevleri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir. Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir.

Kayyum ataması 3 çeşit yapılır

Kayyum atamaları üç çeşit yapılır. Ergin kişilerin isteği üzerine kayyum ataması olabilir. Buna ‘İstek Üzerine Kayyımlık’ denir. Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyım atayabilir. Buna da ‘Temsil Kayyımlığı’ denir. Son olarak da vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da ‘Yönetim Kayyımlığı’ adı verilir.

ZAMAN GAZETESİ’NİN YAYIN HAYATI

Gazete, 3 Kasım 1986 tarihinde Fehmi Koru’nun yönetiminde yayın hayatına başlamıştır. 2001- Ekim 2015 arasında Ekrem Dumanlı genel yayın yönetmenliği yapmıştır. Daha sonra, Cihan Haber Ajansı eski genel müdürü Abdülhamit Bilici genel yayın yönetmeni olmuştur. 4 Mart 2016 tarihinde İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği talebiyle Feza Gazetecilik’e kayyım atanması sonucunda Zaman gazetesinin de yönetimi değişmiştir.

Zaman’da 12 yıl başyazarlık yapan Fehmi Koru 1998’de Zaman’dan ayrılmış, Kasım 2007’de ise Zaman Grubu’na bağlı olarak İngilizce yayın yapan Today’s Zaman’da yazmaya başlamıştır. Fehmi Koru Şubat 2011’de tekrar Zaman gazetesinde yazmaya başlamış, Temmuz 2011’de ise Star’a geçmesi sebebi ile Zaman’daki yazılarını sonlandırmıştır.

Gazetenin kuruluş kadrosunda yer alan diğer bir yazar olan Tamer Korkmaz ise 2007’nin sonlarında Zaman ‘dan ayrılmıştır.

Etyen Mahçupyan 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından Agos gazetesi genel yayın yönetmenliğini üstlenmesi sebebiyle sürekli yazılarını sonlandırarak misafir yazarlığa geçmiş, daha sonra tekrar normal yazarlığa başlamıştır.

Haziran 2008’de Taraf gazetesine transfer olan Leyla İpekçi, Temmuz 2011’de Zaman gazetesindeki köşesine geri dönmüştür.

Gazetenin uzun süreli diğer yazarlarından Nuh Gönültaş 2002 sonlarında Tercüman gazetesine geçmesi, Eyüp Can 2004’te yeni oluşturulan Referans gazetesinin başına getirilmek üzere Doğan Grubu tarafından transfer edilmesi, Nevval Sevindi Nisan 2007’de aktif siyasete atılması, Alev Alatlı Şubat 2008’de gazete yayımlanması için gönderdiği bir yazının basılmaması, Nihal Bengisu Karaca Şubat 2009’da ve Elif Şafak Nisan 2009’da Gazete Habertürk’e geçmeleri sebebi ile bu gazeteden ayrılmışlardır. Hüseyin Hatemi ve Mehmet Şevket Eygi diğer eski yazarlardandır.

CN HABER AJANSI

Cihan Haber Ajansı (CN), yayın hayatına 1 Ocak 1994 tarihinde başlayan, uydu ve İnternet üzerinden 24 saat aralıksız yazılı, fotoğraflı ve görüntülü haber servisi yapan Türk haber ajansı. Feza Gazetecilik A.Ş. grubuna aittir. Güncel, politik, ekonomik, dış haberler, sanat-magazin ve spor alanlarında haber üreten Cihan Haber Ajansı, kendi bilgilerine göre günde ortalama 450 yazılı haber, 400 fotoğraf, 180 fotoğraflı haber ve 85 görüntülü haber servis etmektedir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından gelen kayyum atama talebi üzerine İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği 7 Mart 2016’da Cihan Haber Ajansına 3 kayyum atanması kararını almıştır.

Türkiye’de yayın yapan ulusal televizyonların %78’ine, ulusal gazetelerin %53"üne haber servisi yapan Cihan Haber Ajansı’nın, çok sayıda yerel gazete ve televizyon abonesi, İnternet haber siteleri ve radyo aboneleri bulunmaktadır. Yabancı elçilikler, ekonomi örgütleri, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel şirketlere de haber akışı sağlanmaktadır. Ayrıca 1997 yılından itibaren Arapça olarak yayın hizmeti verilmektedir.

Türkiye’nin 81 il ve 284 büyük ilçesinde hizmet vermekte, ayrıca Orta Asya, Ortadoğu, Balkan ülkeleri, Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Uzak Doğu’daki birçok ülkede muhabir bulundurur. 31 ülkede bürosu, 55 ülkede muhabiri ile ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarına canlı yayın ve bant geçiş imkânları sunmaktadır.

Cihan Haber Ajansı ile çalışan uluslararasi kanallar arasında CNN International, BBC, ABC, Reuters, APTN, Globecast, Abu Dhabi Tv, ARD, TF1, RAI, TVE, Antenna 3, Nos Tv, IRIB, Lider Tv, NHK, Sawatel, TVR, Invidex, SVT, LBC Sat, C1R, Sky TG 24, MEN Dubai, Pro Tv, Al Manar, El Alam, Antenna 1, Mediasat bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.