1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kediler Tekkesi hayat buluyor

Kediler Tekkesi hayat buluyor

Osmangazi Belediyesi, Muradiye Mahallesi'nde 16. yüzyılda yaptırılan tarihî binayı ayağa kaldırıyor.

Kediler Tekkesi hayat buluyor

Osmangazi Belediyesi, Muradiye Mahallesi'nde 16. yüzyılda yaptırılan tarihî binayı ayağa kaldırıyor. Kediler Tekkesi kültür merkezi olarak hizmet verecek.

Osmangazi Belediyesi, Muradiye Mahallesi'nde 16. yüzyılda Şeyh Ahmet tarafından yaptırılan ve sahiplerinin kedi beslemesi dolayısıyla "Kediler Tekkesi" olarak anılan binayı yeniden ayağa kaldırıyor. Binanın ömrünü tamamlamış olduğu tespit edilince, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile yapılan görüşme ve incelemelerin ardından restorasyon projesi rekonstrüksiyona dönüştürüldü. 3 oda, 1 mutfak, 1 sofa ve avlusu bulunan Kedili Tekke'nin rekonstrüksiyon çalışmaları sürüyor. Binanın taşıyıcı taş duvarların yapımı tamamlandı. Ahşap karkas ve çatı bitirilirken, çatının su yalıtımına da başlandı. Ayrıca mutfak ve kazan dairesinin taşıyıcı karkasları tamamlandı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak tarihi mirasa sahip çıktıklarını ifade ederek, "Muradiye Mahallesi'nde 16. yüzyılda Şeyh Ahmet tarafından yaptırılan ve sahiplerinin kedi beslemesi dolayısıyla "Kediler Tekkesi" olarak anılan tarihi binanın yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu eser günümüze gelene kadar epey yıpranmış. Bu yapıyı ilk olarak restorasyon çalışması olacak şekilde projelendirdik. Fakat kazı çalışmaları başladıktan sonra binanın ahşap bölümlerinin tamamen çürüdüğünü ve restorasyon için uygun olmadığını gördük. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden yeniden karar alınarak burasını yeniden inşa edeceğiz. Bu tarihî mekanı yeniden ayağa kaldıracağız. Çalışmalarımızı tamamladıktan sonra burası kültür merkezi olarak hizmet verecek" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT