1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Kendi robotlarını yapacaklar

Kendi robotlarını yapacaklar

Keçiören Belediyesine bağlı Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM), Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE) iş birliği ile Robotik Atölyesi...

Kendi robotlarını yapacaklar

Keçiören Belediyesine bağlı Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM), Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE) iş birliği ile Robotik Atölyesi tanıtım günleri gerçekleştirildi.

Yunus Emre Kültür Merkezinde yürütülen atölye çalışmaları demo derslerine Çağrı Koleji, Hacı Sabancı Ortaokulu, Faik Erbağı Ortaokulu, Yunus Emre Ortaokulu, Mecidiye Ortaokulundan yaklaşık 100 öğrenci katıldı.

Demo derslerinde, temel yazılım ve kodlama, 3D modelleme ve elektronik eğitimi gören öğrenciler aynı zamanda mesleki bilgiler de edindi. Alanında uzman mühendislerle tanışıp fikir alışverişinde bulunan öğrenciler, gelecekte bu mesleklerden birini seçmeyi istediklerini söyledi. Öğrenciler, ayrıca 3D printerdan tasarladıkları 3 boyutlu modelleri bastırarak Arduino ile basit kodlar yazıp robot yapımını deneyimledi.

Yarışmalara katılıp robotlarını tanıtabilecekler

Öğrenciler, 3 ay boyunca sürecek olan Robotik Atölyesinde gelişen sektör ve teknoloji hakkında bilgileri araştıracak, 3D modelleme, Arduino ile kodlama, elektronik ve robotik tasarım eğitimleri alacak. Aldıkları eğitimleri tek çatı altında toplayıp kendi robotlarını geliştirmeye çalışacaklar. Aynı zamanda gelişen sektör hakkında alanında uzman mühendisler ile buluşup mesleki eğitim ve yol gösterici buluşmalara katılacaklar. Bu alanda yapılan yarışmalara hazırlanıp geliştirdikleri robotları dünyaya tanıtacaklar.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak atölye çalışmalarının önemine dikkat çekerek, "Çocuklar bu atölye ile öğrenecekleri teknik bilgilerin yanı sıra yaratıcılıklarını teknolojiyi kullanarak ifade etmeyi, bilim ve teknolojiyi sosyal sorumluluk alanlarında kullanabilmeyi, sabırlı olmayı, planlı çalışmayı ve 14 hafta boyunca bir grupla aynı amaç doğrultusunda ekip olarak eğlenerek çalışabilme becerilerini geliştirecekler" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT