1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Kepez’de Milli Mücadele’yi öğrendi

Kepez’de Milli Mücadele’yi öğrendi

Kepez Belediyesi'nin düzenlediği İstiklal Marşı Okuma Yarışması'na katılan 25 bin öğrenci, Kurtuluş Savaşı sırasında yazılan şiiri öğrenerek...

Kepez’de Milli Mücadele’yi öğrendi

Kepez Belediyesi'nin düzenlediği İstiklal Marşı Okuma Yarışması'na katılan 25 bin öğrenci, Kurtuluş Savaşı sırasında yazılan şiiri öğrenerek Milli Mücadele'nin de felsefesini keşfetti.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağını inancını gösterdiği şiirinin İstiklal Marşı olarak kabul edilmesinin 96'ıncı yıldönümü, Kepezli öğrencilerin İstiklal Marşı Okuma Yarışması ile kutlandı. Anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki 25 bin yarışmacı arasından finale kalan 20 öğrenci, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'ndeki final gecesinde 7 kişilik jüri, protokol, öğretmenleri, aileleri ve arkadaşları önünde son performanslarını sahneledi.

Kostümlerle jüriyi etkilediler

İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin 7 kıta, lise öğrencilerinin ise 10 kıta okuduğu İstiklal Marşı seslendirilirken, fona kurtuluş mücadelesini anlatan görseller yansıtıldı. Her öğrenci, seçtiği fon müzik eşliğinde şiiri yorumladı. Türk Bayraklı özel kostüm giyen, arkadaşlarının dönemini anlatan koreografisiyle sahneyi süsleyen çocuklar, hem jüriyi, hem de seyirciyi rakiplerinden daha fazla etkilemeyi başardı.

Finalistlere hediye

Jürinin kararını açıklamasıyla Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, Kepez Belediyesi Meclis üyeleri Ali Fidan ve İsa Sarpdağ, öğrencilerin bisiklet, dizüstü bilgisayar hediyelerini takdim etti. Başkan Tütüncü, yatığı konuşmasının sonunda finale kalan 20 öğrenciyi, ailelerini ve öğretmenlerini Çanakkale Şehitliği gezisini hediye etme sözü vermesi alkışlı tezahürat ile karşılandı.

Gençlerimiz Milli Mücadele ruhunu kavrıyor

Kepez Belediyesi ile Kepez Milli Eğitim Müdürlüğü'nün son 6 yıldır düzenlediği bu yarışmanın giderek daha fazla katılımcıya ulaştığını anlatan Başkan Tütüncü, bu final gecesinde 20 finalistin heyecanına ve ailelerinin mutluluğuna ortak olduklarını söyledi. Bu yarışmaya katılmak için başvuran yaklaşık 25 bin Kepezli öğrencinin İstiklal Marşı'nı okuduğunu ve felsefesini öğrendiğini vurgulayan Tütüncü, çocuklarımız biraz olsun bu destanın ruhunu yarışma vesilesiyle kavramış durumda olduğunu söyledi.

Marşımız yol göstericidir

Bu yarışmanın arkasında önemli bir emek ve bir felsefenin olduğuna değinen Tütüncü, çocuk yaşta öğrenilenlerin kolay unutulmadığını hatırlattı. Öğrencilik yıllarında öğrenilen bu destansı şiirin onlara bir yol haritası olmasını istediklerini açıklayan Tütüncü, "Bu mutluluğun arkasında yüksek bir ufkun olduğunu izah etmeye çalışıyorum. Gün gelir, çocuklarımız İstiklal Marşı'nın istikbale giden bir yol haritası olduğunu fark ederler de, bu çıkarımları onların yollarını aydınlatır" dedi.

Marşımız bir destandır

Kepez Kaymakamı Suphi Özgödek ise, öğrencilerin performansına şahitlik etmekten duyduğu memnuniyetini ifade etti. İstiklal Marşı'nın koca bir milletin en zor anlarında yazılmış bir kahramanlık destanı ve bağımsızlık mücadelesinin özeti olduğuna işaret eden Özgödek, "İstiklal Marşı sembol bir abidedir. Bu abideyi ortaya koyan sadece şair Ersoy değil, tüm şehitlerimizdir."

Dereceye giren öğrenciler şunlar;

İlkokul kategorisinde Ebrar Kovacı, Aysu Besun, Halil Ören, Murtaza Ali Aşıla ve Desta Bektaş, sırasıyla ilk 5'e girmeye hak kazandı.

Ortaokullar kategorisinde Emine Güner, Vehbi Bora Arak, Sude Türkan Yerli, Ceyda Erol ve Bura Küçükkale

Lise kategorisinde ise Ömer Furkan Arıbaş, Özge Çabuk ve Öykü Yıldızhan, İsmail Burak Şentürk ve Bertihan Cem Yerebasmaz sırasıyla ilk 5 listesinde yer aldı.

Kepez’de Milli Mücadele’yi öğrendi

Kepez’de Milli Mücadele’yi öğrendi

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.