1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Kıdem tazminatı sistemi değişti! Artık istifa eden de alabilecek...

Kıdem tazminatı sistemi değişti! Artık istifa eden de alabilecek...

İstifa eden çalışana iş yeri kıdem tazminatı vermiyordu. Fakat Başkan Recep Tayyip Erdoğan 'tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini' vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, 4 ayaklı yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yapılacak olan bu yeni düzenleme sonrası istifa eden bir çalışan da kıdem tazminatı alacak.

Kıdem tazminatı sistemi değişti! Artık istifa eden de alabilecek...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kıdem tazminatı fonu hakkında ilç çerçeveyi hazırladı. Başkan Erdoğan "Tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini" vurgulaması sonrası kıdem tazminatı hakkında yeni bir model hazırlanıyor. İşte kıdem tazminatı hakkında yeni düzenlemeler...

İSTİFA EDEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ 2019?

Yeni modelin dört sac ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

AMAÇ İŞÇİYİ KORUMAK

Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacak. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek. Fon sistemiyle daha çok işçi kıdem tazminatına hak kazanabilecek. Ayrıca çalışanın düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçilecek. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek. Her ay bütün çalışanlar için belirli bir miktar prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

İSTİFAYA DA TAZMİNAT

Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre, yeni kıdem tazminatının önemli başlıklarından birini 'fonda kalma süresi' oluşturuyor. Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak.

NAKİT ÇEKME OLANAĞI

Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi modelinde sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

HABERE YORUM KAT