1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kılıç; "Asgari Yüzde Yüz Zam Yapılmalı"

Kılıç; "Asgari Yüzde Yüz Zam Yapılmalı"

Saadet Partisi Pendik İlçe Başkanlığı, Asgari ücretle çalışanların durumlarının iyileştirilmesi için bir basın bildirisi yayınladı.

Kılıç; "Asgari Yüzde Yüz Zam Yapılmalı"

Saadet Partisi Pendik İlçe Başkanı Mahmut Kılıç, asgari ücretlilere devlet tarafından öngörülen yüzde 3+3 zam oranını eleştirerek “devlet kurumları açlık sınırını 1.225 lira belirlerken bu rakamın altında, günlük 1 TL gibi komik bir zammı öngörmesi kabul edilemez. Asgari ücretlilerin çocuklarını açlığa, yoksulluğa mahkum etmemek için ilk etapta en az %100 zam yapılmalıdır” dedi.

Devlet Kurumlarının araştırma sonuçlarına göre (Kasım 2014), açlık sınırı 1.225 TL, yoksulluk sınırı 3.990 TL’dir. Yani devletimiz, hükümetimiz, resmi kurumlarımız diyorlar ki, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 250 TL’dir. Buna mukabil 5 milyondan daha fazla asgari ücretlimizin net maaşı 891 TL’dir. Yani Ülkemizde 5 milyondan daha fazla insanımız açlık sınırı altındadır.

Hükümet programında yüzde 3+3 olarak açıklanan zam oranıyla işçilere günlük 1 TL civarında bir zam, onları tekrar açlık sınırının altında kalmaya mahkûm edecektir. Madem Türkiye ekonomisi büyüyor, Asgari ücretlilerin aşı, ekmeği neden büyümüyor? Hükümet, 'İtibardan tasarruf olmaz' diyerek Cumhurbaşkanlığı bütçesini yaklaşık 2 kat artırdı. Bu ülkede tüm değerleri üretenler olarak asgari ücretlilere en az Cumhurbaşkanlığı bütçesi artış oranında zam gerçekleştirilmelidir.

Bu ülkede tüm değerleri üretenler işçilerdir, asgari ücret çalışanlarıdır. Asgari ücretliler için günlük sadece 1 TL’ye denk düşen komik artışlar kabul edilemez. Asgari ücretlilerin çocuklarını açlığa, yoksulluğa mahkum etmemek için ilk etapta 1.800 TL şarttır. Bugün ki durumda bir aileden 4 kişi çalışsa bile devletin belirlediği rakamlara göre yoksulluk sınırının altında kalmaktadır.

Asgari ücretlilerin bu gün %100’ün üzerinde zamma ihtiyacı vardır. Bu yapılamaz bir şey değildir. Geçmişe bakıldığında Milli Görüşün hükümet olduğu dönemde %100’ün de üzerinde zammı gerçekleştirdik. Bu günde asgari ücretlinin, işçinin, memurun ve çiftçinin hak ettiği gelirleri Milli Görüşün Tek Temsilcisi saadet partisi önümüzdeki seçimlerde iş başına gelerek verecektir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT