1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu'ndan yeni bakanlık Önerisi

Kılıçdaroğlu'ndan yeni bakanlık Önerisi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yurtdışında yaşayan göçmen ve sorunlarıyla ilgili ayrı bir bakanlığın kurulması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'ndan yeni bakanlık Önerisi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Yurtdışı Birlikleri Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP’li milletvekilleri ve davetliler katıldı.

AYRI BİR BAKANLIK OLUŞTURULMALI

Burada katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, yurt dışında oy kullanacak olan Türk vatandaşlarının sorunlarına değindi. "Yurtdışı göçmen ve sorunları ile ilgili ayrı bir bakanlığın oluşturulması gerekiyor" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;

KANUN TEKLİFİMİZİ VERDİK

“Şimdi onlar diyorlar ki, ’Bizim de seçme ve seçilme hakkımız olmalıdır.’ Evet onların da seçilme hakkı olmalı. Yurtdışında çalışan işçiler kendi sorunlarını Türkiye’den giden politikacılara anlatıyorlar. Neden gelip parlamentoda anlatmıyorlar? Onların da öyle bir hakkı olmalıdır. Biz CHP olarak yurtdışı seçim çevresi oluşturulması için kanun teklifimizi verdik. Yurtdışı seçim çevresinde seçim yapılmalı ve onlar kendi milletvekillerini seçip TBMM’ye göndermeliler.

SORUNLARA EĞİLMEMİZ VE ÇÖZMEMİZ GERKİYOR

Şimdi bize düşen başka bir görev daha var. Yurtdışı göçmen ve sorunları ile ilgili ayrı bir bakanlığın oluşturulması gerekiyor. Artık yurtdışında çalışan Türkiye kökenli vatandaşlarımızın çok geniş bir portföyü var meslek olarak. Politikacı var, sanatçı var, siyasetçi var, iş adamı var, avukat var, öğrenci var, işçi var. Baktığımız zaman yeniden bu sorunlara eğilmemiz ve çözmemiz gerekiyor. Onun yolu da ayrı bir bakanlık kurarak bu sorunlara daha tutarlı eğilmek.

BİZ 1. SINIF DEMOKRASİYİ HAK EDEN BİR ÜLKEYİZ

Bulunduğunuz ülkede nasıl bir demokrasi varsa, Türkiye’de de aynı demokrasi olmalı. Bulunduğunuz ülkede insan haklarına nasıl önem veriliyorsa Türkiye’de de aynı derecede verilmeli. Bulunduğunuz ülkede basın özgürlüğüne nasıl önem veriliyorsa, Türkiye’de de aynı derecede önem verilmeli. Bulunduğunuz ülkede politikacılar halka hesap verme konusunda nasıl duyarlı ise Türkiye’de de politikacılar aynı duyarlılığı taşımalı. Bulunduğunuz ülkede yolsuzluklar konusunda halk ne kadar duyarlı ise Türkiye’de de aynı duyarlılığı göstermelidir. Biz birinci sınıf demokrasiyi hak eden bir ülke olmak durumundayız"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.