Kirazın raf ömrü uzayacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından son turfanda kirazın raf ömrünü uzatan bir proje...

Kirazın raf ömrü uzayacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından son turfanda kirazın raf ömrünü uzatan bir proje gerçekleştirildi.

Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen ve Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Hasat Sonrası Fizyolojisi ve Teknolojileri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özden koordinasyonluğunda yürütülen proje kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, son turfanda kirazı ile Niğde'de yetişen farklı meyve türlerinin raflarda uzun süre tazeliğini ve sağlığını koruyarak yer alabileceğine dair bulgular tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Mustafa Özden, Ulukışla ilçesine bağlı Kılan beldesinde yetiştirilen son turfanda kirazın hasattan hemen sonra üniversite laboratuvarlarında takibe alınarak, meydana gelen fiziksel ve fitokimyasal değişimlerin titizlikle incelendiğini ifade etti. Kontrol grubundaki örneklere göre ürünlerdeki kayıpların minimum seviyede olduğunu belirten Özden, 1 aylık süre sonunda birinci sınıf kirazın özelliğini koruduğunu vurguladı.

Büyük bir özveri ve titizlikle uygulanan proje ile yöre üreticisinin tarımsal karlılığının artırılması hedefleniyor.

Kaynak: İHA

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Çok Okunanlar
Yorumlananlar