1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kırıkkale Üniversitesinde eğitimde değişim yönetimi ele alındı

Kırıkkale Üniversitesinde eğitimde değişim yönetimi ele alındı

Kırıkkale Üniversitesinde düzenlenen "Türk Eğitim Sisteminde Değişim Yönetimi Konferansı"nda, eğitimde yapılan değişiklikler ve yapılması gerekenler...

Kırıkkale Üniversitesinde eğitimde değişim yönetimi ele alındı

Kırıkkale Üniversitesinde düzenlenen "Türk Eğitim Sisteminde Değişim Yönetimi Konferansı"nda, eğitimde yapılan değişiklikler ve yapılması gerekenler konuşuldu.

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Nurettin Topçu Konferans Salonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk tarafından "Türk Eğitim Sisteminde Değişim Yönetimi" konulu konferans verildi. Konferansa katılım yoğun oldu. Konuşmasına Mevlana'nın "Aynı dili kullananlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır" sözüyle başlayan Ercan Türk, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılanlara, gelecek vizyona ve bazı aktüel konulara değindi. Türk, salonun adının verildiği Nurettin Topçu'nun söylediği gibi birinci vazifenin insan yetiştirme olduğuna dikkat çekerek, kurumsal taassupların ortadan kalkması gerektiğini, ülkede 10 yıl öncesine kıyasla birçok durumun değiştiğini, eskiden kamu eliyle yapılan bir duruma insanların bakışıyla bugünkü bakışın aynı olmadığını, dolayısıyla dünün şartlarında ortaya çıkan durumların bugünün sorunlarını çözmediğini belirtti. Nüfusu 1 milyonu aşan bir kamu kurumu olan MEB'in ise 17 milyon öğrenci, hatta aileleriyle birlikte yaklaşık 51 milyon kişiye karşı sorumlulukları olduğunu belirten Türk, üzerinde değişiklik yapılan en basit konunun dahi en az 6 ay, 1 sene, 2 sene çalışılmadan kamuoyunun önüne gelmediğini dile getirdi. Ardından genel düzeyde ortaöğretim kurumlarının yapısından bahseden Türk, ortaöğretim müfredatlarının titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda öğretmeni aktif kılacak, günlük yaşamla ilişkili ve teknolojiyi işin içine katacak şekilde yenilenmiş olduğunu ve sadeleştirildiğini ifade etti.

Son olarak MEB bünyesinde uzun süre sorumluluk almış bir kişi olarak eleştirilere açık olduğunu dile getiren Türk, "Herkes aynı şeyi düşünenler safında yer alırsa bir şey yapmanın anlamı olmaz" diyerek, MEB olarak birinci elden birinci sınıf çıktılar verilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Kırıkkale Üniversitesinde eğitimde değişim yönetimi ele alındı

Kırıkkale Üniversitesinde eğitimde değişim yönetimi ele alındı

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT