1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kırkıncıoğlu: "İnşaat sektörü 2018’in ikinci yarısında hareketlenecek"

Kırkıncıoğlu: "İnşaat sektörü 2018’in ikinci yarısında hareketlenecek"

Kırkıncıoğlu Grup CEO'su Abdullah Kırkıncıoğlu, inşaat sektöründe 2018'in ikinci yarısından itibaren hareketlilik beklediklerini bildirdi.

Kırkıncıoğlu: "İnşaat sektörü 2018’in ikinci yarısında hareketlenecek"

Kırkıncıoğlu Grup CEO'su Abdullah Kırkıncıoğlu, inşaat sektöründe 2018'in ikinci yarısından itibaren hareketlilik beklediklerini bildirdi.

Kırkıncıoğlu Grup CEO'su Abdullah Kırkıncıoğlu, gayrimenkul sektörünün 2017 yılı performansını ve mevcut piyasa koşullarını değerlendirdi. Gayrimenkulün önemli bir yatırım aracı olmayı sürdürdüğünü dile getiren Kırkıncıoğlu, "Yabancı yatırımcının da ilgisi devam ediyor. Bunun da etkisiyle konut satışları rekor seviyeleri gördü. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 341 bin 435 adet olan satış rakamı yükseliş ivmesini bu yıl da sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayı istatistiklerine göre 1 milyon 153 bin 610 adetlik satış gerçekleşti. Kasım ve Aralık aylarını da dahil edersek 1.3 milyonu aşan rakamlar öngörülüyor. Ancak yıl bazında baktığımızda rakamlar aslında geçen yılın yansıması olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

"Kurdaki yükseliş maliyeti artırdı"

Kırkıncıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gerek devlet politikaları gerekse piyasanın ivme kazanmış olmasının olumsuz etkileri bertaraf ettiğini ve piyasanın çok etkilenmediğini belirterek, "2017'ye gelindiğinde bu etki görülmeye başlandı. Piyasada oluşan dış güçler tarafından da tahrip edici şekilde yönlendirilen güven endeksi sorunu tedirginliğe yol açtı, bu da yatırımlara doğrudan etki eden bir unsur oldu. Bunun yanı sıra artan maliyet ve döviz kurundaki dalgalanma da yatırımcıları ciddi bir maliyet artışı ile karşı karşıya getirdi" ifadelerini kaydetti.

Türkiye'nin 2017'de büyümüş gibi görünse de kendileri gibi sahada, reel ticaretin içinde olanların ciddi anlamda sıkıntı yaşadığını ifade eden Kırkıncıoğlu, "Biz, ağırlıklı olarak yurt dışı yatırımcıları ile çalıştığımızdan bu yılı nispeten iyi geçirdik. Bu sene konut satış rakamlarında artış görünmesinin sebebi ise şirketlerin satış vaadi sözleşmesi ile konut satması. Yani bugün büyük şirketlerin hepsi teslim noktasında tapuyu verirler, bundan önce satışlarını satış vaadi sözleşmesi ile yaparlar. Bir sene önce yapılan satışların yansımalarını bugün görüyoruz" diye konuştu.

"Yabancı yatırımcı ilgisi sürüyor"

Kırkıncıoğlu Invesment olarak yabancı yatırımcıya Türkiye'de yatırımlar yaptırdıklarını ve ortak yatırımlara da girdiklerini anlatan Kırkıncıoğlu, özellikle Suudi Arabistan ve Katar ile yaptıkları arazi yatırımlarından iyi sonuç aldıklarını söyledi. Türkiye'ye sıcak para girmesi açısından önemli olan bu yatırımların geçen yıllara göre biraz düştüğüne işaret eden Kırkıncıoğlu, yatırımcının hala Türkiye'yi güvenli liman olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Kırkıncıoğlu, 2018 yılının ilk yarısında sektörde durağanlığın devam edeceğini öngördüklerini, ikinci yarı için ise hareketlilik beklendiğinin de altını çizdi. Ticaretin hız kazanmasının güvene bağlı olduğunu vurgulayan Kırkıncıoğlu, "Halkın devletine, vatanına, milletine güvenmesi gerekiyor. O güven olursa insanların paraları ticarete dönecek. Yaklaşan seçim atmosferinin piyasalara ivme kazandıracağını, 2018'in ikinci yarısında yeni projelerin de hayata geçeceğini, yatırımların hızlanacağını düşünüyoruz. Ekonomiye zarar vermek isteyen dış güçlerin de bir an önce ülkeden bertaraf edilip ekonomimizin düzlüğe çıkmasını ümit ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT