1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kırşehir’in ilk lisesi yıkılıyor

Kırşehir’in ilk lisesi yıkılıyor

Kırşehir'in ilk lisesi olan ve 1954 tarihinde yapılan Kırşehir Lisesi yıkılıyor.

Kırşehir’in ilk lisesi yıkılıyor

Kırşehir'in ilk lisesi olan ve 1954 tarihinde yapılan Kırşehir Lisesi yıkılıyor. Okul önünde toplanan mezunlar, "Anılarımız yıkılıyor" diyerek 60 bin mezun veren liseden bir kaç eşyayı hatıra olarak aldı.

Yıkım işlemine başlanılan Kırşehir Lisesi önünde toplanan Kırşehir Lisesi Mezunları Derneği üyeleri, okul içerisinde gezdi. Üyelerden bazıları, toplanmayan eşyaları hatıra olarak yanlarına aldı. Okul içindeki gezi sonrasında açıklama yapan Kırşehir Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Levent Akça, yıkılan okulla birlikte anıların da öldüğünü söyledi.

Akça, "Hepimizin anıları ve hatıraları birer birer yıkılıyor. Yıkılanın Kırşehir Lisesi olmadığını biliyoruz. Yıkılan, Kırşehir'in tarihi ve kültürü ile Kırşehir Lisesi mezunlarının anıları"dedi.

"Okul Kırşehir'in ilk lisesi ve 60 bin mezunu var"

Kırşehir Lisesinin özgün hali ile tadilat sonrası güçlendirilerek devam etmesi taleplerinin yetersiz kaldığını ve Kırşehir'in ilk lisesi olma özelliğini taşıyan lisesi yıkımı sonrası da aynı adı ve mimariyi taşıması gerektiğini anlatan Akça konuşmasını şöyle sürdürdü:

"En azından talebimiz yerine yapılacak binanın Kırşehir Lisesi olarak devam etmesidir. Maalesef Kırşehir'de bugün Kale Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Gazi İlkokulu yerinde yok. Bu binalar yıkılırken de sözler verilmişti. Şimdi yıkılan okulların yerlerinde yenileri var fakat isimleri başka"

Kırşehir'in ilk Lisesi olma özelliğini taşıyan Kırşehir Lisesi 1954 yılından bu güne kadar 60 bin mezun verdiği biliniyor.

Liseden Hayri Çopuroğlu, AEÜ Rektörü Vatan Karakaya, Prof. Dr. İlhan Kılıçözü, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci gibi isimlerde mezunlar arasında bulunuyor.

Kırşehir’in ilk lisesi yıkılıyor

Kırşehir’in ilk lisesi yıkılıyor

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT