1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Kış lastiğinde geri sayıma geçildi

Kış lastiğinde geri sayıma geçildi

1 Aralık tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması için geri sayıma geçildi. Kış aylarında havaların soğuması ve iklim koşulları sebebiyle kış lastiğinin kullanımı önem arz ediyor.

Kış lastiğinde geri sayıma geçildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. 

KIŞ LASTİĞİ NEDİR?

Sıcaklık derecesi 10 derecenin altına düştüğü zaman, asfalt soğuduğu için yaz lastiklerinin fren mesafesi azalıyor. Bu sebepten dolayı soğuk havalarda, karda, buzda ve soğuk asfaltta dayanıklı kış lastiklerinin tercih edilmesi gerekiyor. Kış lastiğini bu nedenlerden dolayı kış aylarında kullandığı zaman, daha kısa fren mesafesi sağlanıyor. Araç sahipleri araçlarını daha güvenli kullanabiliyor. Kış lastiği virajlarda, fren mesafelerinde ve köprü buzlanmalarında güvenliği artırıyor. Bu lastiklerin kullanılması için kar yağması gerekmiyor. Kış lastikleri bu sebeple sadece karda kullanılan bir lastik değil. Havaların soğuduğu kış şartlarına uygun kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT