1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kişi başı 340 kilo çöp ürettik

Kişi başı 340 kilo çöp ürettik

650 bine dayanan nüfusuyla İstanbul'un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Pendik’te yılda kişi başına toplanan çöp miktarı 340 kiloyu buldu.

Kişi başı 340 kilo çöp ürettik

650 bine dayanan nüfusuyla İstanbul'un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Pendik’te yılda kişi başına toplanan çöp miktarı 340 kiloyu buldu.  Temizlik İşleri Müdürlüğü, 250 kişilik personeli ve 44 temizlik araç filosuyla  bir yılda 220 bin ton çöp topladı.

Pendik Belediyesi, temiz çevre için çöp atığı, geri dönüşüm ve atik yağ toplamada büyük bir başarı örneği göstererek İstanbul’daki öncü belediyelerden biri oldu. Ayda 18 bin ton çöpün toplandığı Pendik’te geri dönüşüm bilincinin arttırılması için yapılan etkili çalışmalar da sonuç vererek atıkların toplanmasında büyük artış  yaşandı.  İlçe genelinde  yer altı çöp konteyneri,  geri  dönüşüm kutuları, çöp konteyneri, cam kumbaralarının da sayısı çoğaldı.

Atık kâğıt miktarı iki yılda 2 kat arttı

Pendik genelinde sürdürülen atık kâğıt toplama çalışmaları her yıl artarak devam ediyor. Öyle ki 2012 yılında 3,5 ton olan atık kâğıt miktarı 2 kat artış göstererek 2014 yılında 7,5 tona yükseldi. Geçtiğimiz yıl birçok işyeri ve kuruluşa dağıtılan geri dönüşüm kutusu sayısı 3 bin 500’ü aştı. Geri dönüşümde çalışmalarını titizlikle sürdüren Pendik Belediyesi Temizlik İşleri geçtiğimiz 2014 yılında ayrıca toplam 3 bin 242 kilogram atık pil topladı. Bu bilinci sağlamak amacıyla kuruluşlara 458 pil kutusu dağıttı.

121 bin litre atık yağ toplandı

Çevre konusunda en önemli geri dönüşüm çalışmalarından biri olan atık yağ toplama işlemi, geçtiğimiz yıl da Temizlik ekiplerinin üzerinde durduğu önemli çalışmalardan biri oldu. 2014 yılında 135 bin litre atık yağ belediye ekiplerince toplandı.

Camlar kumbaraya

Camın geri dönüşümü konusunda farkındalık oluşturarak, hem kaynakların verimli kullanılması, hem çevrenin daha temiz tutulması, hem de ekonomik kaybın önüne geçilmesi amaçlanan cam kumbaralardan bu yıl da ilçeye 31 adet kazandırıldı.

145 yer altı konteyneri daha yerleştirildi

Pendik Belediyesi, ilçede çevre ve görüntü kirliliğini engellemek, vatandaşların sağlığını korumak amacıyla çöp toplama işleminin en modern ve hijyenik şekli olan yer altı çöp konteynerlerini yaygınlaştırdı.  Belediye olarak 85 adet, şahsi desteklerle 60 adet olmak üzere 2014 yılında 145 yer altı çöp konteyneri ilçeye kazandırıldı. Son rakamlarla birlikte Pendik’te  yer altı çöp konteyneri sayısı 342’ye ulaşmış oldu.

1.613 yeni çöp konteyneri

Planlama çalışmaları doğrultusunda birçok mahalleye çöp konteyneri yerleştirmeye devam eden Temizlik İşleri Ekipleri geçtiğimiz yıl sokaklara 1.613 yeni çöp konteyneri daha kazandırdı. Böylelikte ilçe genelinde çöp konteyner sayısı 13 bin oldu.

HABERE YORUM KAT