1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kocaeli’de YGS heyecanı

Kocaeli’de YGS heyecanı

Kocaeli'de Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren öğrenciler içeride ter dökerken, aileleri de okulların dışında bekleyerek çocuklarının heyecanına...

Kocaeli’de YGS heyecanı

Kocaeli'de Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren öğrenciler içeride ter dökerken, aileleri de okulların dışında bekleyerek çocuklarının heyecanına ortak oldu.

Üniversiteye girişin ilk adımı olan YGS, bugün saat 10.00'da başladı. Heyecanla sınava giren öğrencilere aileleri de destek oldu. 2 milyon 265 bin 902 adayın üniversite hayalini gerçekleştirmek için girdiği YGS'de adaylar Türkçe, temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri olmak üzere 4 ayrı dersten 40'ar soruyu cevaplandıracak. Adaylar, toplam 160 soruyu kendilerine verilen 160 dakikalık süre içerisinde çözmeye çalışacak.

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde sınava giren birçok öğrenci, sınava velileriyle geldi. Çocukları sınava girecek olan velilerin heyecanlı oldukları gözlendi. Sınav bitimine kadar bekleyecek velilerin kimi Kur'an-ı Kerim okurken, kimi de stresten yerinde duramadı. Bazı öğrenciler sınava geç kalmamak için okullara koşa koşa geldi.

Bir veli, "Kızımı şimdi içeriye bıraktım. O heyecanlı, ben ondan daha heyecanlıyım. İlk defa giriyor. Çok değişik duygular içerisindeyim. Yıllar öncesinde kendim sınava girdiğim zamana gitti aklım. Şuan kalbim göğüs kafesime sığmıyor. O kadar heyecanlıyım. Bütün çocuklarımıza başarılar diliyorum. Hak ettikleri yerlere gelsinler" dedi.

Dışarıda Kur'an-ı Kerim okuyan bir başka veli ise, "Heyecanlıyız, inşallah Allah yardımcıları olur. Çocuğun hayatını tek bir sınava bağlamak doğru değil bence. Stresten dolayı bazen bildiğini de yapamıyor çocuklar. Dua okuyorum bütün anneler gibi. Çocuk çalıştıktan sonra dua sadece destek amaçlı" şeklinde konuştu.

Velilerin okul önünde heyecanlı bekleyişi devam ediyor.

Kocaeli’de YGS heyecanı

Kocaeli’de YGS heyecanı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT