1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Komisyonda kabul edildi! Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu

Komisyonda kabul edildi! Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu başkanlığında toplanan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu görüşüldü. Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu'nun kabul edilmesine karar verildi.

Komisyonda kabul edildi! Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu kabul edildi. Komisyon, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında konuşan Çavuşoğlu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu'nun hazırladığı Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu'nu görüşeceklerini belirtti. Çavuşoğlu, öncelikle TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na yapılan bireysel başvurulara ilişkin bilgi verdi.

TOPLAM BAŞVURU SAYISI 7 BİNİ AŞTI

Hakan Çavuşoğlu, komisyona, 27. Yasama Dönemi'nde 7 Nisan 2021 itibarıyla ulaşan toplam başvuru sayısının 7 bin 274'i bulduğunu, bu başvurulardan 7 bin 173'ü hakkında gerekli işlemin yapıldığını, bekleyen başvuru sayısının ise 101 olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, işleme alınan başvuruların, cezaevine ilişkin sorunlar, yargıya ilişkin sorunlar, yerinde inceleme talebi, kolluk uygulamaları, sosyal güvenlik işlemlerinden şikayet, yardım talebi, işçi sorunları, yabancıların sorunları, memuriyete ilişkin sorunlar, yasal düzenleme talebi, engelli bireylere ilişkin sorunlar, yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunları, güvenlik soruşturması kaynaklı sorunlar, gayrimenkul sorunları, komisyonun girişimde bulunması talebi, üniversite ve YÖK ile ilgili sorunlar, terör kaynaklı sorunlar, askerlikle ilgili sorunlar, kayıp vakalarla ilgili sorunlar, memuriyet sınavı sorunları, yabancı ülkelerdeki bölgeler ve uluslararası kuruluşlarla ilgili sorunlar, AİHM başvuru yardım talebi ile diğer sorunlardan oluştuğunu aktardı.

"TESPİT ZİYARETLERİ YAPILDI"

Rapora ilişkin komisyona sunum yapan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise komisyonun 27. Dönem'de ikinci defa Sincan Cezaevi'ne ziyarette bulunduğunu belirterek, "2019 yılında ilk ziyaretimizden sonra tekrar yerine gidip önceki raporumuz çerçevesinde nasıl bir gelişme olduğunu, nelerin yapıldığını ya da yapılamadığını tespit anlamında bir ziyaret gerçekleştirdik." dedi. Yurdunuseven, "Cezaevlerimizde sistematik bir işkenceyle ve kötü muameleyle ilgili bir şikayet gelmemiştir. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Bu konuda arkadaşlar çok hassas davranıyorlar." diye konuştu.

"EN KISA SÜREDE GEREĞİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ "

Komisyon üyelerine bilgi veren Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç da söz konusu raporu ciddiye alarak, en kısa süre içerisinde gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti. Komisyonun ilk ziyaretinde içme suyu sorununun tespit edildiğini anımsatan Alkaç, ziyaret sonrasında çok hızlı bir şekilde bunun ödeneğinin tahsis edildiğini, altyapı çalışmasının yüzde 85'ini tamamladıklarını ve halen çalışmanın devam ettiğini, çalışma tamamlandığında hiçbir sorunun kalmayacağını ifade etti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı

Komisyonda kabul edildi! Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu

Komisyonda kabul edildi! Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT