1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Komşu'da koronavirüs salgını esnafı vurdu

Komşu'da koronavirüs salgını esnafı vurdu

İran Ticaret Sanayi Maden Ocakları ve Tarım Odası Başkanı Gulam Hüseyin Şafii, Çin'in Vuhan kentimnde ortaya çıkıp birçok ülkeye yayılan Koronavirüs vakaları sebebiyle birçok iş yerinin "iflas" veya "kapanma" tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Komşu'da koronavirüs salgını esnafı vurdu

İran Ticaret Sanayi Maden Ocakları ve Tarım Odası Başkanı Gulam Hüseyin Şafii, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye hitaben açık mektup yazdı.

Şafii, yeni tip Koronavirüsün piyasaya verdiği zararlar konusunda uyarılarda bulundu.

"BİR DİZİ KRİZLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ"

Şafii mektubunda, "Kovid-19'un ülke genelinde yayılması nedeniyle piyasada para dolaşımının azalması, borçların artması ve finansal yükümlülüklerin yerine getirilmemesi gibi bir dizi krizle karşı karşıya kalacağız ve birçok iş yerinin iflas etmesi veya kapanmasına şahit olacağız." ifadelerini kullandı.

İran piyasasını vuracak şok dalgasının küçük ve orta ölçekli iş yerlerini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Şafii, şunları kaydetti: "Ülkenin ticaret ve iş sektörünü yapısal ölçekte etkileyecek bu mesele, para dolaşımının sağlanamaması ve banka sistemine darbe vurulması şeklinde sorunlar doğuracaktır."

Söz konusu sürecin işsizliği ve enflasyonu arttıracağına işaret eden Şafii, krizden en az zararla çıkabilmek için esnafın borçlarının 6 ay ötelenmesi ve ham madde sağlama konusunda ithalatla ilgili kolaylıklar sağlanmasını içeren bir dizi önlem alınmasını istedi. İran'da Kovid-19 salgınında can kaybının 77'ye, vaka sayısının ise 2 bin 336'ya yükseldiği bildirilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡