1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Komutanlık taşınıyor|Askeri bölge Trakya'ya taşınacak

Komutanlık taşınıyor|Askeri bölge Trakya'ya taşınacak

Türkiye, 3 aydan daha kısa bir sürede meydana gelen iki helikopter kazasında 9 askerini şehit vermesinin üzüntüsünü yaşarken, gözler bir kez daha hem UH-1 tipi askeri helikopterlere hem de günümüzde yerleşim yerleri arasında kalan kara havacılık komutanlıklarının taşınmasına çevrildi.

İstanbul Çekmeköy’de UH-1 tipi helikopter düşmesi nedeniyle 4 askerimizin şehit olması, gözleri Türkiye'nin son dönemlerde nispeten daha sık duymaya başladığı helikopter kazalarına çevirmekle kalmadı, UH-1 tipi askeri helikopterlerin durumunu da gündemin en önemli maddelerinden biri yaptı.

Hatırlanacağı üzere bundan yaklaşık 3 ay önce aynı model bir helikopter yine İstanbul'da düşmüş ve o kazada da 5 asker şehit olmuştu.Pilotların çabası olması facia çok daha büyük olacaktı Her iki kazada da pilotların insan üstü çabası sayesinde helikopterlerin yerleşim yerlerine düşmediğine dikkati çeken uzmanlar, helikopterlerin yerleşim yerlerine düşmesi durumunda facianın boyutunun çok daha yüksek ve yıkıcı olacağına vurgu yaptıKomutanlık taşınıyor|Askeri bölge Trakya'ya taşınacak

Pilotların çabası olması facia çok daha büyük olacaktı
Her iki kazada da pilotların insan üstü çabası sayesinde helikopterlerin yerleşim yerlerine düşmediğine dikkati çeken uzmanlar, helikopterlerin yerleşim yerlerine düşmesi durumunda facianın boyutunun çok daha yüksek ve yıkıcı olacağına vurgu yaptı.

 

Komutanlık taşınıyor|Askeri bölge Trakya'ya taşınacak
TSK'nın takvimine göre bu helikopterlerin 2020'de envanterden çıkarılacağını hatırlatan güvenlik kaynakları, bu tarihin öne alınmasının herhangi bir aksamaya neden olmayacağa görüşünde. Bu yaklaşımın temelinde "UH-1'lerin terörle mücadelede kullanılmaması, uçuş menzilinin az olması ve ancak 5-6 kişi taşıyabilmesi" gibi etkenlerin olduğu öğrenildi

Komutanlık taşınıyor|Askeri bölge Trakya'ya taşınacak
İstanbul'daki 4. Kara Havacılık Okulu taşınabilir
Son iki kazanın meydana geldiği yer olan Sancaktepe'de bulunan 4. Kara Havacılık Okulu'nun taşınması da ihtimaller içinde.

HABERE YORUM KAT