1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kongre Öncesi Ortak Aday Kabil'in İlk Ropörtajı

Kongre Öncesi Ortak Aday Kabil'in İlk Ropörtajı

Pendik'in Ortak adayı Rüstem Kabil, İbrahim Şahin'in sorunularını cevaplandırdı.

Kongre Öncesi Ortak Aday Kabil'in İlk Ropörtajı

27 Aralık'ta yapılacak olan Ak Parti Pendik ilçe başkanlığı kongresinde genel merkez, il ve ilçenin ortak adayı olarak açıklanan Rüstem Kabil Pendik kongresi ile ilgili ilk kez gazetemizin imtiyaz sahibi İbrahim Şahin'in sorularını yanıtladı.

1.​ Biz sizi tanıyoruz hatta Pendikliler sizi yakından tanıyor fakat kendi ifadelerinizle Rüstem Kabil’i bize anlatır mısınız?

1970 yılında Pendik'te dünyaya gelmişim, üniversite yıllarına kadar çocukluğum, gençliğim ve öğrenim hayatım Pendik’te geçti. Yüksek öğrenimimi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladım. 17 yıldır Pendik yerel siyasetinde hemşerilerimize hizmet etmeye gayret ediyoruz. Refah Partisi ilçe yönetim kurulu üyesi olarak başladığım siyasi hayatıma Fazilet Partisi İlçe Başkan Yardımcılığı, AK Parti Kurucu İlçe Başkan Yardımcılığı olarak devam ettim. AK Parti’den 9. Dönem İl Genel Meclis Üyeliğine, 2004 Yerel Seçimleriyle beraber yine AK Parti’den Pendik Belediye Meclis Üyeliğine seçildim. 2004 yılından beri başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum, AK Parti Pendik 5. Olağan Kongresi’nde ilçe başkanı adaylığım münasebetiyle belediye başkan yardımcılığı görevimden ayrılmış bulunuyorum. Yani kısaca Rüstem Kabil, Pendik sokaklarında top koşturmuş, ekmeğini bu şehirden kazanmış, Pendiklilerle her zaman iç içe olmuş, bürokrasiyi ve siyaseti iyi tanıyan bir Pendiklidir.

2.​ Pendik’te bugüne kadarki AK Parti kongreleri her zaman renkli geçmiştir, bu kongrede de aynı şekilde hareketli ve renkli bir süreç yaşanıyor, siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti kurulduğundan bu yana her zaman ortak aklı ve ortak vicdanı temsil eden bir hareket olmuştur. Dolaysıyla Pendik’te yaşadığımız süreci de bu değerlerin bir yansıması olarak görebiliriz. Şunu kastediyorum; AK Parti’yi güçlü bir şekilde bugünlere getiren temel dinamik; mensuplarının makam ve mevkii değil millet menfaatlerini ve iradesini ön planda tutmuş olmalarıdır. AK Parti’ye gönül verenler makama değil hizmete talip olurlar. Pendik’te yaşadığımız süreçte de tüm aday arkadaşlarımız hayırda yarışma anlayışıyla hareket etmektedir. Süreci bir kaos olarak yorumlamak isteyenler sürecin sonunda birlik ve beraberliğin kazandığını görecekler. Şer gibi görünen bu süreç aslında bir hayra işaret etmektedir, AK Parti Pendik teşkilatının ne kadar dinamik ve canlı olduğunu gösteren bu süreç inşallah 2015 genel seçimlerine de büyük bir zafer olarak yansıyacaktır.

3.​ Kongre sürecinde bu kadar aday çıkmasını neye bağlıyorsunuz?

Biraz önce de ifade ettiğim gibi bu süreç hayırda yarıştır. Güzel insanlar güzel işlerde hizmet etmek için yarışıyor, meseleye böyle bakmak yerinde olur. Pendik, öteden beri siyasete kazandırmış olduğu çok başarılı isimlerle siyaseten ne kadar bereketli olduğunu göstermiştir. Aday kardeşlerimizin her biri birbirinden değerli ve samimiyetinden, teşkilatçılıklarından asla şüphe duymayacağımız isimlerdir. Her biri ilçe başkanlığı görevini layığıyla yerine getirecek arkadaşlarımızdır. Sürecin sonunda netice ne olursa olsun tüm aday arkadaşlarımız yine bu hareketi omuzlamaya devam edeceklerdir, birlikte kol kola kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz.

4.​ Birçok aday olmasına rağmen genel merkez, il ve ilçe başkanlığının, belediye başkanının üzerinde mutabık kaldığı bir isim olmanızı nasıl okumalıyız?

Bu durum her şeyden önce şahsım adına bir gurur vesilesidir. Fakat aynı zamanda üzerimize büyük bir sorumluluk da yüklemektedir. Şunu da söylemek lazım teşkilat mensuplarımızdan başından beri önemli ölçüde teveccüh gördük. Bunlar bir siyasetçi için onur verici bir o kadar da mesuliyeti ağırlaştıran duygulardır. Aslında şahsımla ilgili ortaya çıkan kanaatin hiç kimsenin kaybetmişlik duygusuna kapılmayacağı ve birleştirici misyonu taşıyabileceğimiz hususunda ortaya çıktığını düşünüyorum. Aslında Rüstem Kabil ismi teşkilatımız için şahsımdan ziyade birlik ve beraberlik temennisinin adı olmuştur.

5.​ Kongreyi kazanmanız halinde nasıl bir ilçe başkanı göreceğiz?

6 yıldır ilçe başkanımız Sayın Turgay Kılıç, teşkilatımızla birlikte gerçekten çok başarılı bir ilçe başkanlığı performansı sergiledi. Pendik siyaseti açısından bu kadar güçlü bir ismin şahsıma göstermiş oldu teveccüh bizim için Turgay beyin tecrübelerinden istifade etmek adına ciddi bir avantaj teşkil ediyor. Pendik’te güçlü bir siyasi gelenek ve birikim var, bu birikimi güçlü bir iradeyle daha iyi noktalara taşımak öncelikli vazifemiz olacak. Bizi bekleyen 2015 genel seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bize bıraktığı emanete güçlü bir şekilde sahip çıkmak ve AK Parti’nin 2023 vizyonu doğrultusunda Pendik’imizin istikbali için canla başla çalışmak boynumuzun borcu olacaktır. Kongre sürecindeki enerjiyi seçim süresinde sahaya yansıtarak önümüzdeki süreçte büyük bir zafer elde etmeyi hedefliyoruz.

6.​ Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizler siyaseti bir amaç olarak değil millete hizmet yolunda bir araç olarak gören bir anlayışın mensuplarıyız. Temel referanslarımız adalet, hakkaniyet, birlik, güven ve samimiyettir. Attığımız her adımda bu ilke ve değerleri gözetmemiz halinde başarılı olacağımıza inanıyoruz. AK Parti olarak bugüne kadar her zaman millete güvendik ve gücümüzü belli odaklardan değil her zaman milletimizden aldık. 2015 genel seçimlerinde gören gözler için gün ışımıştır, AK Parti yapılan tüm kumpaslara tüm ihanet odaklarına rağmen aydınlık yarınların taşıyıcısı olmaya devam edecektir. Gün bir olma, iri olma ve diri olma vaktidir. Kongremizin tüm teşkilatımız ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Haber: Yusuf SARAY
Bölge Gündem Gazetesi

img_0380.jpg

HABERE YORUM KAT