Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay'dan korkutan açıklama: İçme suyu dahi bulamayacağız

Türkiye'nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili Konya'da yer altı su seviyesi hızla azalıyor. Şehirde kuraklık boyutu da günden güne artıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay konuya ilişkin açıklamada bulundu. Altay, ''Dünya böyle giderse işimiz çok zor gibi gözüküyor" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay'dan korkutan açıklama: İçme suyu dahi bulamayacağız

Düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediye olarak şehre yaptıkları yatırımlara değindi. Kuraklığın görülmeye başladığı Konya'da Beyşehir ve Tuz Gölü'nün korunması için yapılması plananlanan projelere ilişkin açıklamada bulunan Altay, şu ifadeleri kullandı:

''Beyşehir Gölü ve Tuz Gölü'nün korunması için iki önemli proje yürütüyoruz. Beyşehir'de ve Kulu'da atık su arıtma tesislerimiz tamamlanmak üzere. İleri teknolojide yaptığımız arıtma tesisleri tamamlandığında Beyşehir Gölü’nün korunmasıyla alakalı çok önemli bir proje hayata geçmiş olacak. Beyşehir Gölü’nün üçüncül olarak korunma projesi de altyapı çalışmalarına başladı. Çünkü Beyşehir Gölü, Konya’nın en önemli alanlarından bir tanesi ve bu konu üzerindeki hassasiyetimizi göstermek istiyoruz. Tuz Gölü bölgesinde de dört adet yeni arıtma tesisi yapıyoruz. Ayrıca Kulu merkez arıtma tesisimizde de tadilat çalışmaları devam ediyor."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay'dan korkutan sözler: İçme suyu dahi bulamayacağız

"ŞU AN DOLULUK ORANLARI YÜZDE 30 CİVARINDA"

Konya'nın su rezervi ile ilgili gelen bir soru üzerine Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şu açıklamayı yaptı:

"Hadim ve Bozkır barajları tamamlandı. Ancak şu anda doluluk oranları yüzde 30 civarında. Dış havza dediğiniz yerde de su yok zaten. Bu kuraklık iklim değişikliğiyle tüm planlamaların tekrardan yapılması gerekiyor. Ermenek ve Kızılırmak gündemde ama oradaki su varlığı bile, oradaki çiftçiye yetmiyor. Bu işin tek yolu tasarruf etmek. Bu işin tek yolu suya göre tarım yapmak. Duşlarda sıcak suyu beklerken, mutlaka kovaya su doldurmak gerekiyor. Diş fırçalarken ve tıraş olurken mutlaka o suyu kapatmak gerekiyor. Daha tasarruflu cihazlara geçmek gerekiyor. Tarımda da aynı şekilde. Çünkü bu su, sonsuza kadar devam edecek bir su değil. Bu projelerin yapılıp tamamlanması bugün yarın olacak iş değil. Öncelikle mevcut su varlığımızı iyi kullanmalıyız. Dünya böyle giderse işimiz çok zor gibi gözüküyor. Bu kuraklık sadece geçtiğimiz yıla ait değil, ilerleyen dönemlerde içme suyumuz dahi olmayacak" 

0
0
0
0
1
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN