1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Konya'da hastanelerin dolduğu iddialarına yalanlama: Maksadını anlamıyoruz

Konya'da hastanelerin dolduğu iddialarına yalanlama: Maksadını anlamıyoruz

Konya'da yaşanan ani vaka artışı nedeniyle ortaya atılan yoğun bakımların doluluk oranına ulaştığı ve hastanelerin hasta kabul etmediği iddiaları, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yalanlandı.

Konya'da hastanelerin dolduğu iddialarına yalanlama: Maksadını anlamıyoruz

Konya'da vaka sayılarının hızla artması, asılsız iddiaları beraberinde getirdi. Bazı sosyal medya mecralarında yer alan paylaşım ve ses kayıtlarının gerçeği yansıtmadığını belirten İl Sağlık Müdürlüğü Yetkilileri, "Türkiye olarak, sağlık altyapımız ve yetkin sağlık personelimizle başarılı bir sınav vermeye devam ediyoruz. Son günlerde dünyada hızlı bir vaka artışı yaşanmaktadır. Öngörü çalışmalarına detaylı olarak, Dünya Sağlık Örgütü kötü senaryoya karşı ülkeleri uyarmaktadır. Ülkemizde de son günlerde sınırlı olsa da artışlar görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Konya'da hastanelerin dolduğu iddialarına yalanlama: Maksadını anlamıyoruz

KONYA, EN FAZLA VAKA ARTIŞI YAŞANAN İLLERİMİZDEN BİRİ

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere dayanarak Konya'nın, vaka artışının en  fazla olduğu şehirler arasında yer aldığını vurgulayan yetkililer, bu asılsız iddiaların maksadını anlamadıklarını ve bu iddiaların büyük özveriyle çalışan sağlık personellerini üzdüğünü belirterek, "Bu durumdan hareketle, asılsız haberler uydurulmasının, sahibi meçhul ses kayıtları ile güven sarsılmaya çalışılmasının iyi niyetle bağdaşması mümkün değildir. Bu gibi tutumlar, pandemi mücadelemize katkı sağlamayacağı gibi fedakarca çalışan sağlık personelimizi ziyadesi ile üzmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü olarak, asılsız iddiaların maksadını anlamakta güçlük çekiyoruz. Koronavirüs hastaları nedeniyle hastanelerde yer kalmadığı, acillerin ve yoğun bakımların hasta kabul etmediği, hastaların başka illere sevk edildiği gibi iddialar asılsız olduğu kadar mantık dışıdır."  açıklamasında bulundu.

Konya'da hastanelerin dolduğu iddialarına yalanlama: Maksadını anlamıyoruz

HASTANE DOLULUK ORANI AÇIKLANDI

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada hastane doluluk oranları da belirtildi. Vatandaşların asılsız iddialara itibar etmeyeceğinden emin olunduğunun vurgulandığı açıklamada, "Bugün itibarıyla, hastanemizde yatak doluluk oranımız yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 76'dır. Yoğun bakım servislerimizdeki solunum cihazlarının yüzde 58'i boş durumdadır. Kaldı ki bugün itibarıyla hasta kabulüne başladığımız Konya Şehir Hastanesi ilk etabında 838 yeni yatağımız daha devreye girmektedir. Yıl sonuna kadar açılan ilave yatak sayımız 1250 olacaktır. Gittikçe gelişen sağlık altyapımız ve başta doktorlarımız olmak üzere yetkin sağlık personelimizle hemşirelerimizin ihtiyaç duyduğu sağlık hizmeti başarı ile yürütülmektedir. Fedakarca hizmet veren çalışanlarımızın, şevk ve heyecanına zarar vermekten öteye yarar sağlamayan asılsız iddia ve söylemlere hemşehrilerimizin itibar etmeyeceğinden eminiz." ifadelerine yer verildi.

KOCA'DAN TWEET

Asılsız iddiaların artması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter resmi hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, kapasitesi tamamen dolu tek bir hastanenin bile olmadığını belirterek aslı olmayan söylemleri yalanladı.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT