1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Konya'daki o ilçede mahalle sayısına yakın doktor yetiştiriliyor

Konya'daki o ilçede mahalle sayısına yakın doktor yetiştiriliyor

Konya'nın Toros dağlarının eteklerine kurulu Seydişehir ilçesinin Yenice Mahallesi şu sıralar eğitim seviyesinin yüksekliğiyle dikkatleri çekiyor. 35 haneli 115 nüfuslu Yenice Mahallesi'nde şu zamana kadar 25 doktor yetişti.

Konya'daki o ilçede mahalle sayısına yakın doktor yetiştiriliyor

1970-1980'li yıllarından sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle insanların eğitim öğretime yöneldiği Seydişehir ilçesinde 35 haneli 115 nüfuslu Yenice Mahallesi, yüzde 80'ni bulan doktor sayısıyla bütün ilgiyi kendine çekiyor. 


Çocuklarının geleceklerini garantiye almak isteyen mahalleli, büyük gayret sarf ederek çocuklarını okutmaya çalıştı. Köy okulunda eğitim gördükten sonra 1980'li yıllarda tıp fakültesini kazanan, bugün Selçuk Üniversitesinin rektörlüğünü yapan, mahallenin ilk doktoru Mustafa Şahin, kendinden sonra gelen nesle örnek oldu.

Konya'daki o ilçede mahalle sayısına yakın doktor yetiştiriliyor

Şahin'in ardından mahalle çocuklarının büyük bölümü tıp fakültesinde okudu. Bugün ise 115 nüfuslu mahalleden 25 doktor çıkmış durumda. Bunun yanı sıra, evliliklerle de mahalleye 15'e yakın gelin ya da damadın doktor gelmesiyle doktor sayısı 40'ı buluyor.


Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, doğup büyüdüğü yerden bu kadar doktor çıkmasından gurur duyduğunu söyledi. 1960-1970'li yıllarda burada yaşayanların besicilik ve tarımla geçimini sağladığını dile getirerek, 1970-1980'li yıllarından sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle insanların eğitim öğretime yöneldiğini anlattı.

Konya'daki o ilçede mahalle sayısına yakın doktor yetiştiriliyor

MÜHENDİSLİK VE ÖĞRETMENLİK ALANLARINDA DA MEZUNUMUZ VAR

Şahin, kendisinden sonra yetişen birçok gencin tıp fakültesini tercih etmesinin bilinçli bir davranış olduğuna vurgu yaparak, "Mesleğimi çok severek ve başarıyla icra ettiğimi düşünüyorum. Bunun da etkisi olsa gerek ki bugün için köyümüzde 25 doktorumuz var. Köyümüze gelen gelin ve damatlarımızla birlikte toplamda 35-40'a yakın doktorumuz var." dedi.

Konya'daki o ilçede mahalle sayısına yakın doktor yetiştiriliyor

"Bugün köyün yüzde 80'i doktor olmakla birlikte, mühendislik, öğretmenlik ve diğer alanlarda yetişmiş çok sayıda yükseköğretim mezunumuz var. Geçmişte köyümüzde üzüm yetiştirirdik. Üzüm bağlarımız var ve hala hem pekmez yapıyoruz hem de taze yiyerek tüketiyoruz. Köyümüzün üzümü ve doktoru meşhurdur."


Konya'nın Toros dağlarının eteklerine kurulu Seydişehir ilçesinin 35 haneli 115 nüfuslu Yenice Mahallesi, eğitim seviyesinin yüksekliğiyle dikkatleri çekiyor. Yenice Mahallesi Muhtarı Mehmet Ünal kısıtlı imkanlara rağmen bölgede herkesin çocuklarını okutmaya çalıştığını söyledi.

HABERE YORUM KAT