1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Köprüdeki 22 askeri öğrenci serbest bırakıldı

Köprüdeki 22 askeri öğrenci serbest bırakıldı

Darbe girişimi gecesinde Boğaziçi Köprüsü'nde bulunan öğrenci 22 asker, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Köprüdeki 22 askeri öğrenci serbest bırakıldı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde bulunan ve olaylar sırasında tanklara gizlendiği belirlenen çoğu Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu öğrencisi ve Kuleli Askeri Lisesi’nden öğrencilerin de bulunduğu 22 askerin ifadesi alındı.

Darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklanmaları talep edilen çoğu askeri öğrenci 22 er, dün İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde sorgulandı.

ÇATIŞMA ÇIKINCA TANKLARA GİZLENDİKLERİNİ SÖYLEDİ

Şüphelilerin sesli ve görüntülü sistem aracılığıyla alınan ifadelerinde, 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’ne tatbikat için çıkarıldıklarını, ancak vatandaşlar ve polislerle çıkan çatışma sonrasında tanklara gizlendiklerini söyledikleri öğrenildi.

POLİS "SİZE BİR ŞEY OLURSA BEN DE KAFAMA SIKARIM" DEYİNCE TESLİM OLDULAR

Komutanları tarafından vatandaşa silah sıkmaları için zorlandıklarını anlatan şüphelilerin, 4-5 saat boyunca tankta gizlendikleri sırada bazılarının sıcaktan bayıldığını, bu sırada bir polis memurunun kendilerine "Size bir şey olursa ben de kafama sıkarım" demesi üzerine teslim olduklarını söyledikleri belirtildi.

SERBEST BIRAKILDILAR

Mahkeme, dosya kapsamı, mevcut delil durumu, şüphelilerin emir komuta zinciri içerisindeki görev ve konumlarını dikkate alarak serbest bırakılmalarına karar verdi. Şüpheliler hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Öte yandan emniyetten belediye otobüsleriyle getirilen askerler, savcılık ifadeleri alınıncaya kadar otobüslerde bekletiliyor. Otobüslerin güvenliğini çevik kuvvet ve özel harekat polisi sağlıyor.

HABERE YORUM KAT