Koronavirüs aşısı güven sarsıyor: Aşı olan Kemal Öztürk koronaya yakalandı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgının önüne geçebilmek amacıyla küresel çapta devam eden aşı çalışmalarında güven problemleri aşılamıyor. Aşının ilk dozunu yaptıran gazeteci Kemal Öztürk, koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını ve evde, karantinada olduğunu duyurdu.

Koronavirüs aşısı güven sarsıyor: Aşı olan Kemal Öztürk koronaya yakalandı!

Çin'in Vuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçebilmenin en mümkün yolunun aşı olduğunu belirten uzman görüşlerinin ardından, çalışmalara küresel çapta hız verildi. Bilim insanlarının soluksuz sürdürdüğü aşı denemelerinde birçok ülke üçüncü faza geçerek insan denemelerine başladı.

Ülkemizde de devam eden Faz - 3 çalışmaları kapsamında gönüllüler aşılanırken vatandaşlar, aşıya olan güven konuusnda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım aşıya olan güvenin tam olduğunu ve salgını aşabilmek için aşının tek yöntem olduğunu belirtirken bazı insanlar da ülkelere göre kategorize ettikleri aşı konusunda karmaşa yaşıyor. Bu kapsamda aşıyı olan gönüllüler yakından takip edilirken gazeteci Kemal Öztürk, ilk doz enjektesinden 5 gün sonra koronavirüse yakalandığını duyurdu. 

Koronavirüs aşısı güven sarsıyor: Aşı olan Kemal Öztürk koronaya yakalandı!

"AŞI ÇALIŞMALARINA NEGFATİF ETKİ YAPMASINI İSTEMEM"

Sosyal medya hesabı üzerinden bugünkü yazısını paylaşan Öztürk, "Kovid testim pozitif çıktı. Sağlık durumum gayet iyi. Evde karantina sürecine geçtim. Aşı çalışmalarında gönüllü olup, ilk doz aşıyı yaptırdığımdan, durumu biraz açıklamam icap eder. ZiraKovid olmamın aşı çalışmalarına negatif etki yapmasını istemem." ifadelerine yer verdi.

Koronavirüs aşısı güven sarsıyor: Aşı olan Kemal Öztürk koronaya yakalandı!

BELİRTİLER, 2 GÜN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Habertürk'teki yazısında 3. faz aşı çalışmaları için gönüllü olduğunu ve 17 Aralık'ta aşı olduğunu belirten Öztürk, iki gün sonra bazı yan etkiler görüldüğünü ifade etti.

Öztürk, bunun üzerine 22 Aralık tarihinde yaptırdığı koronavirüs testinin ise pozitif çıktığını duyurdu.

İlk doz aşı olmasının ardından koronaya yakalanmasıyla ikinci dozu olamayacağını belirten Öztürk, “aşının işe yaramadığı” gibi spekülasyonlara neden olmak istemediğini yazdı.

Koronavirüs aşısı güven sarsıyor: Aşı olan Kemal Öztürk koronaya yakalandı!

ÖZTÜRK'ÜN 'COVID TESTİM POZİTİF ÇIKTI' BAŞLIKLI YAZISI

"Salgın hastalık sonunda beni de buldu. Son yaptırdığım Covid testim pozitif çıktı.

Benim durumum diğer hastalardan biraz farklı. Bildiğiniz gibi aşı çalışmalarında gönüllü olarak katılmış ve ilk doz aşıyı olmuştum. Bunu kamuoyuna duyurmuş ve gelişmelerden haberdar edeceğimi de belirtmiştim.

Bu nedenle durumu biraz açıklamakta fayda görüyorum. Zira Covid testimin pozitif çıkmasının, aşı çalışmalarına negatif bir algı yaratmasını istemem.

Durum şöyle gelişti:

Bildiğiniz gibi bir grup gazeteci arkadaşımla 3. Faz aşı çalışmaları için gönüllü olduk.

15 Aralık 2020 tarihinde virüs testi yaptırdım. 16 Aralık’ta test sonucum negatif çıktı. Bunun üzerine aşı çalışmalarına katılabileceğim söylendi. 17 Aralık tarihinde aşı oldum.

İki gün boyunca herhangi bir yan etki görmedim. Üçüncü günü hafif ateş, hafif baş ve kas ağrısı gördüm. Ancak bunun üşütmeden mi, yoksa aşının yan etkisinden mi, (kötü senaryo olarak da) bu esnada virüs kapmamdan dolayı mı olduğunu doktorlarımız tam tespit edemediler.

Bunun üzerine sürüntü testi ve kan tahlilleri yapılmasına karar verildi. İkisini de yaptırdım. 22 Aralık tarihinde Covid testimin pozitif çıktı. Ancak kan değerlerimde herhangi bir sorun olmadığı görüldü.

Fiziksel olarak da kendimde herhangi bir ciddi sorun görmedim. Doktorlarımız on gün evde karantinada kalmamın haricinde, herhangi bir müdahalede bulunmayacaklarını, sağlık durumumun çok iyi olduğunu söylediler.


İlk doz aşı olmamdan sonra virüsün bulaşması nedeniyle, ikinci doz aşıyı olamayacağım. Dolayısı ile aşı çalışmalarının dışında kalmış oldum.

Bu durumun “aşının işe yaramadığı”, “aşı olunca hastalığa yakalandığı” yönünde spekülasyonlara neden olmaması için kamuoyunu özellikle bilgilendirmek istedim.

Aşının virüsten koruma için antikor oluşturma süresi, zaten ikinci doz aşından on dört gün sonra bekleniyor. Yani ilk doz aşıdan yaklaşık 28 gün sonra antikorun büyük oranda oluşması ve koruma sağlayacağı tespit edilmiş.

Ben henüz birinci doz aşıdan kısa bir süre sonra virüse maruz kaldığım için, doğal olarak aşının herhangi bir koruma yapması ya da iyileştirme yapması beklenmiyordu. Bu, diğer aşı yapılan gönüllülerin bazılarında da görüldü. Ben de bunun bir örneği olarak literatüre eklendim. Zaten gönüllü olmamızın sebebi de bizim üzerimizde ortaya çıkan bulguların bilimsel çalışmalara katkı sağlamasıydı.

Aşı çalışmalarının halk sağılığı için hayati bir önem taşıdığının bir kez daha altını çizmek isterim. Kimsenin, başta bilim kurulu üyelerimiz olmak üzere, bilim insanları haricinde söylenenlere kulak asmamasını yeniden hatırlatırım…

Aşı çalışmaları nedeniyle tanıştığım ve yakın ilgisini gördüğüm Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Hastanesi Başhekimi Prof. Hakan Gürbüz, aşı çalışmasını koordine eden Prof. Mustafa Taner Yıldırmak, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara ve diğer Bakanlık çalışanlarımız Hakkı Kırkaya, Kübra Sunkar'a teşekkürlerimi iletiyorum.

Tüm sağlık ekibimizin çok zor şartlarda çalıştığını bir kez daha yakından müşahede ettim. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

Bu vesileyle virüse yakalanan tüm hastalarımıza acil şifalar, bu hastalıktan hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil diliyorum.

Bir süre ekranlardan uzak kalacağım, ancak yazılarıma devam edeceğim.

Okurlarımızın ve izleyenlerimizin bilgisine saygılarımla sunarım."

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡