1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na 'ücretsiz aşı' yanıtı!

Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na 'ücretsiz aşı' yanıtı!

Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhuriyet Halk Partisi'nin "bedava aşıya para veriliyor" iddiasına belgelerle yanıt verdi. Bakan Koca, "Üretici firma, aşıyı ülkeye bedavaya bağışlar mı? Bunun akılla izahı var mı?" dedi.

Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na 'ücretsiz aşı' yanıtı!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayıları günden güne artarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın detaylarını az da olsa açıkladığı Yerinde Karar dönemi 1 Mart'ta başlayacak. İllerdeki vaka durumuna göre normalleşme adımları atılacak.  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17.00'de toplandı. Bakan Koca toplantı sonrası kameraların karşısına geçti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında her ülke elindeki imkanlar nispetinde tedbirler almaya çalıştığını ifade eden Bakan Koca, "Biz de elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugüne kadar aşılama çalışmalarında yaklaşık 1.5 milyonu 2. doz olmak üzere 8 milyon aşı seviyesine ulaştık." diyerek aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna yaklaşıldığını belirtti.

Türkiye'nin küresel düzeyde en başarılı ülkelerden biri olduğunu söyleyen Bakan Koca, "Temin attığımız aşıya rağbet artıyor. Bu tercihimizin doğruluğunu tasdik etsek de lojistik ile ilgili tehdidi artırıyor. Deyim yerindeyse aşı kıtlığı yaşanan bir zamandayız. Aşılama programında açıklanan veriler üzerinden haklı haksız eleştiriler yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

İller düzeyinde haftalık vaka sayılarını paylaşmaya devam edeceklerini söyleyen Bakan Koca, "Belirttiğim parametrelere göre illerimizin risk düzeylerini düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak ilan edeceğiz. Alınan kabine kararlarını da kabine toplantısı sonrasında tensipleri halinde sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaklardır. Yerinde karar dönemiyle birlikte güvenlik güçlerimiz denetimleri artıracak." dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİASI

Dün, Türkiye'ye bedelsiz aşı geldiği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yapacağını söylediğini anımsatan Bakan Koca, "Biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz." dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Deniyor ki, üretici firma 1 milyon doz aşı üretti ve bu 1 milyon doz aşıyı Türkiye'ye aslında bedel almadan bağışladı. Ama distribütörü olan firma ise bunu devlet malzeme ofisine, yani devlete fatura etti. Üretici firmanın bağışlamış olduğu veya bedelsiz verdiği aşıyı üretici firma fatura ederek devletten 12 milyon dolar para aldı. Aşı savaşının olduğu bir dünyada üretici bir firma bir ülkeye aşıyı bedava bağışlar mı? Bunun akılla izahı var mı?" ifadelerini kullandı. Belge göstererek açıklamada bulunan Bakan Koca, "Biz firmaya dedik ki 'Biz sözleşmemiz gereği size vermemiz gereken bir bedel var. Bu bedeli biz ödüyoruz. Böyle bir iddia var, bu nedir?' Firma diyor ki özetle, bu aşıyla ilgili buradaki amaç siz biden teminatı istediğiniz için biz teminatı sağlayamamıştık. Bu nakit akış yönetimini sağlamak için Sinovac firmasını da temsil eden distribütör firmasına bedelsiz olarak verdik ama biz sizden ücretini olduğu gibi aldık. Bunu üretici firma söylüyor." dedi. Bakan Koca tüm görüşmeyi Sinovac ile yaptıklarını belirtip hiçbir şekilde aracı firmaya bir kuruş verilmediğini vurguladı.

MUTASYON VİRÜS AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyon virüsün bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını belirterek Samsun, Ordu gibi Doğu Karadeniz bölgesini vurguladı. Bakan Koca, "Mutasyonun artış oranı daha çok İngiltere mutantı dediğimiz, bulaşıcılığının arttığını bildiğimiz bir mutant. Brezilya mutantı 1 tane, İstanbul'da. Güney Afrika'yla ilgili de şu ana kadar 49'a yakın mutantın görüldüğünü söyleyebilirim."  dedi.

Sinovac'ın faz-3 çalışmasına ilişkin konuşan Bakan Koca, "Data temizliği denen iş yapılıyor şu anda. 10 bin 250 kişiyle çalışma kapatıldı. Bu hafta sonu data her şeyiyle gözden geçirilecek. Önümüzdeki hafta içerisinde sonuçları paylaşırız. 40 vakaya ulaştık, haftaya sonucu bütün dünyaya duyurmuş oluruz." ifadelerini kullandı.

TEDBİRLER NASIL KALDIRILACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir basın mensubunun koronavirüs tedbirlerine ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada  "Bilim Kurulumuz bu konuyu tartışı. Bu konudaki öneriyi pazartesi Kabine'ye sunacağım. Kabine'de bu öneri tartışılacak ve devamında sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle gerektiğinde açıklama yapılmış olur alınan Kabine kararıyla. Esas önemli olan, illerin bundan sonraki dönemde vaka sayıları, vaka-test oranını, yoğun bakım doluluk oranı gibi parametrelerle bu kademelendirmenin nasıl yapılacağı tartışıldı. İki haftada bir uygulamayla hangi ilin hangi kararı alması gerektiği belli olacak. Eğitim dahil olmak üzere bütün detaylar pazartesi Kabine'de gündeme alınacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na 'ücretsiz aşı' yanıtı!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT