1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Koronavirüs ile ilgili ürküten uyarı: Ölü sayısı 135 bini bulabilir

Koronavirüs ile ilgili ürküten uyarı: Ölü sayısı 135 bini bulabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler gevşetilirse Ağustos ayına kadar ölü sayısının 135 bini bulabileceği ifade edildi.

Koronavirüs ile ilgili ürküten uyarı: Ölü sayısı 135 bini bulabilir

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'nün raporunda, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin gevşetilmesi durumunda salgının tekrar artacağı ifade edildi.

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yapılan raporda, öngörülen yeni projeksiyonlara göre 4 Ağustos itibarıyla ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölü sayısının 134 bin 475’i bulabileceği uyarısı yapıldı.

Havaların ısınmasıyla virüsün etkisini beklendiği şekilde kaybetmeyebileceğine işaret edilen raporda, “İnsanlar arasında irtibatın artması virüsün yayılmasını hızlandıracaktır. Dolayısıyla bu artışlar, ölümleri de artıracaktır.” ifadelerine yer verildi.

Beyaz Saray’ın da zaman zaman referans gösterdiği IHME, önceki tahmin raporunda ülkedeki Kovid-19 kaynaklı toplam ölü sayısını 72 bin 433 olarak yansıtmıştı.

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP, ÖLÜMLERİN TEKRAR 100 BİNİ BULABİLECEĞİNİ BELİRTMİŞTİ

New York Times’ta dün yer alan benzer bir haberde de Trump yönetiminin iç yazışmalarda, ülkede ekonominin açılması halinde 1 Haziran’a kadar Kovid-19 günlük vaka sayısının 200 bini, ölü sayısının da 3 bini bulmasını projekte ettiği öne sürülmüştü.

Gazetenin Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) grafik projeksiyonlarına dayandırdığı haberini Beyaz Saray yalanlayarak, "Bu belge, Beyaz Saray belgesi değildir ve Koronavirüs ile Mücadele Görev Gücü ya da kurum içi güvenlik incelemesinden geçmemiştir." şeklinde yazılı açıklama yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da pazar günü Fox TV’ye verdiği mülakatta, 2 hafta önce söylediği ülke genelinde tahmini toplam 60 bin can kaybı rakamının aksine Kovid-19 ölümlerinin tekrar 100 bini bulabileceğini kaydetmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT