1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. Koronavirüs kısa süre içinde tespit edilecek! Fransa'da kovid-19 için nefes testi geliştirildi

Koronavirüs kısa süre içinde tespit edilecek! Fransa'da kovid-19 için nefes testi geliştirildi

Fransa'da koronavirüse karşı yeni bir gelişme yaşandı. Pandemi ile mücadele konusunda yürütülen çalışmalar kapsamında, koronavirüsün tespit edilmesine yönelik nefes testi geliştirildi.

Koronavirüs kısa süre içinde tespit edilecek! Fransa'da kovid-19 için nefes testi geliştirildi

Tüm dünyada koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Fransa'da yürütülen çalışmalarda koronavirüsün tespit edilmesini sağlayan nefes testi geliştirildi. Bu test ile koronavirüsün tespit edilmesi daha kısa sürede ve daha basit şekilde gerçekleşecek.

 

ÇALIŞMALAR MAYIS AYI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Koronavirüse karşı gerçekleştirilen çalışmalar Lyon Üniversite Hastanesi, Lyon 1 Claude Bernard Üniversitesi ve Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) tarafından yürütülüyor. Çalışmalar sonucunda geliştirilen 'Covid-Air' virüs tarama aracı, bir aşılama ve test merkezinde denenmeye başlandı. Çalışmaların Mayıs ayı sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Ayrıca çalışmalara şu ana 3 bin kişinin katıldığı açıklandı.

 

KISA SÜREDE SONUÇ VERİYOR

Alkol metre benzeri bir şekilde çalışan cihaza ilk olarak üfleme gerçekleşiyor. Üfleme sonrasında 1 dakikalık süre zarfında nefes testinin sonucu analiz ediliyor. testlerin güvenilir olduğunun kanıtlanması için elde edilen veriler PCR test verileri ile karşılaştırılıyor. Geliştirilen cihaz sayesinde özellikle havalimanları gibi acil sonuca gerek duyulan yerlerde hızlı teşhis hedefleniyor.

 

"KİMYASAL PARMAK İZİ"

Cihaz hakkında CNRS ve Lyon 1 Üniversitesi direktörü Christian George tarafından açıklama yapıldı. George, "Her nefeste ortaya çıkan kimyasal bir parmak izimiz var ve bu bileşimde Covid-19'un kimyasal izleyicilerinin varlığını veya yokluğunu görebiliyor ve böylece virüsün varlığı hakkında pozitif veya negatif tanı koyabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT