1. WEB TV
  2. GÜNDEM
  3. Koronavirüs önlemleri kapsamında bir kişiye nasıl ilk yardım uygulanır?

Koronavirüs önlemleri kapsamında bir kişiye nasıl ilk yardım uygulanır?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı sokaklarda başka bir hastalıktan ötürü bayılan kişilere şüpheyle yaklaşılmaya başlandı. Kişinin başka bir rahtsızlığı olsa dahi virüse karşı tedbiri elden bırakmamak şartıyla kişiye nasıl ilk yardım yapılacağı konusunda uzmanlardan açıklama geldi.

Koronavirüs tehdidine karşı önlemlerin alınmaya devam ettiği şu süreçte virüs dışı bir rahatsızlıktan ötürü sokaklarda fenalaşarak bayılan bir kişiye nasıl müdahale edileceği merak konusu oldu. Bu konuyla ilgili Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Hülya Arık, tedbiri elden bırakmamak şartıyla kişiye nasıl ilk yardımın yapılacağı hakkında önemli bilgiler verdi.

''1,5 METREYE KADAR BULAŞMA RİSKİ VAR''

Böyle bir durumda hastanın mutlaka solunum ve kalp atışının kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Arık, “Yerde baygın bir hasta görürsek, mutlaka solunumu ve kalp atışını kontrol etmemiz gerekiyor. Kendimizi koruma adına cerrahi maske ya da bulabildiğimiz bir maskeyle kendimize bir bariyer oluşturmamız gerekiyor. Çünkü 1 veya 1,5 metrelik mesafede bu tür hastalara yaklaşıldığında bulaş riski mevcut. Eğer solunumu varsa hastanın, solunum yolunu kapatmayacak bir şekilde bulabildiğimiz bir mendil ya da bir bariyerlere hastanın ağız ve burun yolları kapatılabilir” diye konuştu.

Hastaya kardiyak masajın (kalp masajı) hızla yapılması gerektiğini belirten Arık, “Önerilen suni teneffüs değil, kardiyak masajın hızla yapılmasıdır. Böyle bir durumda kalp masajı mutlaka öneriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken; solunum yolunun açık olup olmadığının kontrolü ve eğer maskemiz yoksa kendimizi bir mendil gibi bariyerle yüzümüzü kapatarak hızlı bir şekilde yardım istemek gerekiyor. Temas olacağı için eldiven bulunamıyorsa, işlem sırasında ellerini kirli kabul ederek yüz, göz vücudun herhangi bir yere temas etmekten kaçınılması ve işlem bittikten sonra mutlaka el hijyeninin sağlanması gerekiyor. Eldivenin yanlış kullanımı da çapraz kontaminasyon (bakteri ve virüslerin kontamine olmuş bir yüzeyden, kontaminasyona maruz kalmamış başka bir yüzeye transfer olması) riskini arttırır. O nedenle esas olan el hijyenidir, bunu unutmayalım. Yani ellerimizle riskli bir yere ya da böyle bir hastaya temasımız olduğu takdirde de yine ellerimizi kirli kabul ederek hiçbir yüzeyle, özellikle kendi yüz ve gözümüzle temas etmeden en kısa sürede el hijyenimizi sağlamamız gerekiyor” dedi.

 

17 Nisan 2020 Cuma 11:30
VİDEOYA YORUM KAT
Benzer Videolar