1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. KPSS sınav ücreti ne kadar ve hangi bankaya yatıyor?

KPSS sınav ücreti ne kadar ve hangi bankaya yatıyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) girecek adaylar ''KPSS sınav ücreti ne kadar ve hangi bankaya yatıyor?'' soruların yanıtlarını araştırıyor. Bizler de sizler için konuya ilişkin yanıtları haberimizde derledik...

KPSS sınav ücreti ne kadar ve hangi bankaya yatıyor?

Bu yıl kamu kurumlarına atanmak isteyenlerin binlerce adayın gireceği KPSS başvuruları 30 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında alınmaya devam edecek. ÖSYM, KPSS hakkında tüm soruların yanıtlarını yayımladı. İşte sınava girecek adayların KPSS ile ilgili merak ettiği tüm soruların yanıtları.

KPSS HAKKINDA YÖNETMELİK 

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir. 

KPSS sınav ücreti ne kadar? KPSS sınav ücreti hangi bankaya yatıyor?

2020 KPSS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Lisans başvuruları 30.06.2020 ve 13.07.2020 tarihleri aralığında yapılacak.
Ön lisans başvuruları 21.08.2020 ve 02.09.2020 23:59 tarihleri aralığında yapılacak.
Ortaöğretim başvuruları 15.09.2020 ve 30.09.2020 23:59 tarihleri aralığında yapılacak.

BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

2020 KPSS SINAVI NE ZAMAN? (LİSANS, ÖN LİSANS, ORTAÖĞRETİM)

KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) Sınavı tarihi: 6 Eylül 2020

KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) 1. gün: 12 Eylül 2020

KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) 2. gün: 13 Eylül 2020

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): 20 Eylül 2020

EKPSS: 11 Ekim 2020

KPSS Ön Lisans: 25 Ekim 2020

KPSS sınav ücreti ne kadar? KPSS sınav ücreti hangi bankaya yatıyor?

KPSS SINAV ÜCRETİ NE KADAR

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 80,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 55,00 TL ÖABT

(Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 80,00 TL

KPSS SINAV ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)
Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)
Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığıHalkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
ING Bank'ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)
Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)
Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

KPSS başvuru ücreti ile ilgili ÖSYM açıklaması araştırılıyor. KPSS lisans başvuruları 30 Haziran Salı günü başlıyor. Adaylar işlemlerini 13 Temmuz’a kadar yapabilecekler. KPSS başvuru kılavuzuna göre Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu için adayların ayrı ayrı 80 TL yatırması gerekiyor. ÖABT'ye girecen adayların bu oturum için de ayrıca 80 TL ödeme yapması gerektiği kılavuzda belirtiliyor. Alan Bilgisi Testleri için ise sınav ücreti her bir oturum için 55 TL oldu.

KPSS BAŞVURU ÜCRETİ NASIL YATIRILIR?

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM'nin internet sayfasında eİŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve sınav 4 ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı/oturum bilgilerini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. Sınav ücreti ödeme işlemleri başvuru süresi içinde ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM'nin internet sayfasından "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59'da sona erecektir. 30 Haziran-13 Temmuz 2020 tarihleri arasında başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru günlerinde 2020-KPSS başvurularını yapabileceklerdir.

Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvuru günlerinde ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

HANGİ ADAYLAR HANGİ SINAVLARA GİREBİLİR?

KPSS Lisans Sınavı – Tüm lisans mezunu adaylar

KPSS Ön Lisans Sınavı – Tüm önlisans mezunu adaylar

KPSS Orta Öğretim – Tüm ortaöğretim (lise) mezunu adaylar

KPSS sınav ücreti ne kadar? KPSS sınav ücreti hangi bankaya yatıyor?

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT