1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Kredi Kartı Aidatı İadesi Nasıl Alınır? Kredi Kartı Aidatı İade dilekçesi

Kredi Kartı Aidatı İadesi Nasıl Alınır? Kredi Kartı Aidatı İade dilekçesi

Türkiye'de milyonlarca kredi kartı kullanıcı, kredi kartlarından kesilen kart aidatlarından şikayetçi... Ancak Kredi kart aidatları, bankayı mahkemeye vermeden basit bir Kredi Kartı Aidatı İade dilekçesi ile geri alınabiliyor.

Öncelikle gelin Kredi Kartı Aidatı Nedir? sorusuna yanıtını verelim: Kredi kartı aidatı, kredi kartı kullanımınıza, limitinize ve elbette kullandığınız kart markasına bağlı olarak belli periyotlarda sizlerin kredi kartı hesabından, banka tarafından kesilen ücret olarak bilinmektedir.

Kredi kartı aidatları hesap işletim ücreti ve dosya masrafı gibi nedenlerden dolayı kesilmektedir. Banaklar bazında düşündüğünüzde müşterilerinden bir yıl içerisinde 3 milyar TL civarında kredi kullanım aidatı almaktadırlar.

Peki, ödenen bu kredi kartı aidatları geri alınabilir mi? Kredi karı aidatlarının geri alınması kapsamında Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından verilen 2015 yılındaki bir kararda kredi kartı aidatları geri dönük olarak alınabileceğini söylüyor. 10 seneye kadar olan kredi kartı aidatları geri alınabilir.

Bankanız ise olumsuz cevap verdi ise bankanıza kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi yazmanı gerekmektedir. Yalnız bu iki yol ile çözüm bulmak için kredi kartı borçlarınızı düzgün ödeyen biri olmanız gerekmektedir. Eğer bu durumda değil iseniz ise kredi kartı aidatı iadesi dilekçesi örneği ile birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak ilgili bankayı şikayet edebilirsiniz. Tüketici hakem heyetlerinde davalar genellikle 1 ila 3 ay arasında sürmektedir ve sonuçlar yine büyük ihtimalle müşterilerin lehine sonuçlanmaktadır.

Kredi kartı aidatları kimlerden talep edilmez? Öğrenci kartınız varsa, elektrik, su, internet gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı vermişseniz, ya da bankanızın bireysel emeklilik ya da başka herhangi bir hizmetinden yararlanıyorsanız kredi kartı aidatı ödemeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Nasıl Alınır?

Bankaların Müşteri Numaraları:
Ziraat Bankası 444 00 00,
İş Bankası 444 02 02,
Akbank 444 25 25,
Yapı-Kredi 444 0 444,
Finansbank 444 0 900,
Bank Asya 444 1 500,
Garanti Bankası 444 0 333,
Halkbank 444 0 400,
Vakıfbank 444 0 724,
Türkiye Finans 444 2 444,
Albaraka Türk 444 5 666,
TEB 444 0 666

Kredi Kartı Aidatı Şikayet Dilekçesini aşağıdaki linkten indirebilir veya yazıyı kopyalayarak bir word belgesine çıktı alarak ilgili kaymakamlığa verebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Dilekçesi Örneği:
   ................... KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI'NA
Şikayet eden :    
Şikayet edilen :    
Konu :Kredi kart aidatın iadesi hk.
1    Bankasına    ait    'nolu    kredi    kart    hamiliyim.
 Kredi kartıma ait ..../..../    son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında
 ...,00 TL borç tahakkuk ettirilmiştir.
 Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
 Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.
 Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.
 Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.
 Bu konuda Yargıtay 13. H.Dairesi ekteki örnek kararlarıyla, kart ücretinin hukuksuzluğunu iki kez kanıtlamıştır.
 Yukarıdaki nedenlerle tahakkuk ettirilmiş bulunan ,00 TL tutarındaki, kredi kart üyelik ücretinin
tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.
Adres: Adı - Soyadı
İmza
Tarih:    ..../..../    
Ekler
.../.../200... son ödeme tarihli hesap ekstresi
 13 Daire-Yargitay-Karari-Zonguldak
 13 Daire-Yargıtay-Kararı-Balıkesir
 Sanayi ve tic. Bakanlığı Ticaretin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü

Kredi kartı aidat dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ

“Kredi kartı aidatlarının hiçbir yasal dayanağı yok!”

TÜKODER Başkanı Koçal açıklamasını şöyle sürdürdü:

“6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 31/3 maddesinde ‘Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır.’ hükmü yer almaktadır.

Bu hükme rağmen bankalar tüketicilere aidatsız kredi kartı sunmadıkları gibi, mevcut kartlardan kredi kartı aidat ücretlerini talep etmeye devam etmektedir.

Tüketiciler; kredi kartı hesap özetlerine yansıyan kredi kartı aidat ücretleri için, bankayı aradıklarında bazı bankalar yasal olmayan bir şekilde tüketiciden altı ay kredi kartlarını iptal etmeyeceğine dair taahhüt alarak, kredi kartları için tahakkuk ettirdikleri kredi kartı aidat ücretini iptal etmektedirler.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum