1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kritik Zirve Başladı | İslam İşbirliği Teşkilatından İlk Mesaj

Kritik Zirve Başladı | İslam İşbirliği Teşkilatından İlk Mesaj

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, saat 08.30’da Dışişleri Bakanları toplantısıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı.

Kritik Zirve Başladı | İslam İşbirliği Teşkilatından İlk Mesaj

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, saat 08.30’da Dışişleri Bakanları toplantısıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı. Çavuşoğlu açılış konuşmasının ardından basın mensuplarına kapatılan toplantıda, İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarına şöyle seslendi:

ÖĞLENE KADAR SÜRECEK

 

Zirve öncesinde ilk olarak dün kıdemli memurlar toplantısı düzenlendi, bugün ise öğlene kadar Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı yapılacak. İİT Olağanüstü Zirvesi'ne 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım olacak. Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Endonezya, Filistin, Gine, İran, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Somali, Sudan, Togo, Ürdün ve Yemen'den cumhurbaşkanı, devlet başkanı ya da kral, Cibuti, Malezya ve Pakistan'dan da başbakan düzeyinde katılım gerçekleşecek. Komorlar devlet sekreteri, Umman başbakan yardımcısı seviyesinde temsil edilecek. Kazakistan ve Özbekistan'dan ise meclis başkanları zirveye katıldı. Gözlemci ülkelerden KKTC'yi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, misafir ülke statüsünde bulunan Venezuela'yı da zirvede Devlet Başkanı Nicolas Maduro temsil ediyor.

İPTAL ÇAĞRISI

Trump, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi" ifadesini kullandı. ABD lideri, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı. Karara başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünyadan tepki yağarken, BMGK , Arap Birliği ve İİT olağanüstü toplanma kararı almıştı.

LİDERLER GELDİ

İİT Olağanüstü Zirvesi'ne katılmak için liderler dün İstanbul'a geldi. Özel uçakla gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde bazı ilgililer karşıladı. KKTC Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Tacikistan Başbakanı Kahir Rasulzade ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani de zirve için dün geldi.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, akşam saatlerinde özel uçakla İstanbul'a geldi. Abbas, kendisini bekleyen resmi araçla havalimanından ayrıldı. Abbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beylerbeyi Sarayı'nda görüştü.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesinin yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Alınan önlemler kapsamında çevrede görev alan ambulanslar dahil tüm araçlar arandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi nedeniyle alınan önlemler kapsamında İstanbul Kongre Merkezi'ne çıkan yollar sabah saatlerinden itibaren araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı zirve nedeniyle, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ve çevrede çalışanlar arama yapılarak içeri alındı. Ambulanslar dahil olmak üzere çevrede görevli bulunan araçlar detaylı aramadan geçirildi.

Polis ekipleri bölgede adeta kuş uçurtmazken çevrede tedbir amaçlı ambulansta hazır bekletiliyor.

HABERE YORUM KAT