1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küçük Elif Sema, MPS hastalığının pençesine düştü

Küçük Elif Sema, MPS hastalığının pençesine düştü

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 yaşındaki Elif Sema Demiröz'e dünyada ender görülen genetik hastalıklardan Mukopolisakkaridoz (MPS) Tip 4A teşhisi konuldu.

Küçük Elif Sema, MPS hastalığının pençesine düştü

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 yaşındaki Elif Sema Demiröz'e dünyada ender görülen genetik hastalıklardan Mukopolisakkaridoz (MPS) Tip 4A teşhisi konuldu. Sürekli ağlayan ve psikolojisi de bozulduğu gözlenen Elif Sema'nın, yakalandığı hastalık nedeniyle yaşı 5 yaşından küçük olduğu için ilaç tedavisine başlanamıyor. Kızlarının yürüyememe, konuşamama ve görememe gibi risklerle karşıya kalabileceğini öğrendiklerini belirten Demiröz ailesi, yetkililerden yardım bekliyor.

Baba Orhan Demiröz (34) kızının rahatsızlığı nedeniyle tedavi için sürekli il dışındaki hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını, bu nedenle çalıştığı iş yerinden de ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Yaklaşık 6 aydır çalışamadığını belirten Demiröz, "Kızım Elif Sema'nın göğsünde şekil bozukluğunu fark etmemizin ardından çeşitli hastanelere götürdük. Bize kendisi küçük olduğu için zamanla düzelebileceği ifade edildi. Yürümesinde gittikçe bozukluklar başladı bunun üzerine Adana'daki bir ortopedi hastanesine gittik. Burada yapılan MR tetkikler sonucu bize "skolyoz" olduğu söylendi. Burada doktorlar kızımın vücudunda şekil bozukluğunun daha fazla olması nedeniyle bizi araştırma hastanesine yönlendirdi. Hastanenin çocuk metabolizma bölümünde yapılan muayenede bunun farklı bir hastalık, "MPS" olduğu söylenerek bununla ilgili tahliller yapıldı. İngiltere'ye tahlillerimiz gönderildi. 15 gün önce kızımın hastalığının "MPS Tip 4A" olduğu, bu hastalığın eklem yerlerinde gevşemeye neden olacağını, zamanla duymayacağını, konuşamayabileceğini hatta görmeyebileceğini öğrendik. Tedavi için doktorumuzla görüştüğümüzde bize 5 yaşın altında herhangi bir tedavisinin olmadığını söyledi" diye konuştu.

Kızının hastalığını araştırdıklarında haftada ya da ayda yaklaşık 4 saatlik damardan enzim alabileceğini, bu tedavinin kızının boyunun uzamasına fazla bir etki etmeyeceğini ancak yürümesinin, konuşmasının ve görmesinin kaybolmasının önüne geçebileceğini anlatan Demiröz, ilacın ise yurt dışından geldiğini, tedavinin ise uzun süreceğini öğrendiklerini söyledi. Demiröz, "Benim Sağlık Bakanlığımızdan tek isteğim çocuğumun tedavisi için gerekli olan ilacın temini için harekete geçerek süreci hızlandırmasıdır" dedi.

Anne Sevda Demiröz ise kızının MPS hastalığını öğrendiğinde çok üzüldüğünü belirterek, "Devletin ilaç tedavisi için 5 yaş altına onay vermediğini, tedavinin başlayabileceği 2018 yılı Haziran ayına kadar kızımın yürüyemeyebileceğini, konuşamayabileceğini öğrendiğimde çok kötü oldum" diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Kızının da hastalığı nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Sevda Demiröz, "Kendisine her yaklaşandan korkar duruma geldi. Sürekli doktor gördüğünden her yaklaşanı gördüğünde bir şey yapacak sanıyor huzursuz oluyor. Devletimizden tek isteğimiz kızım için gerekli tedavinin onayını vermesi. Kızımın yürüyüp bana "anne" demesi bile yeter başka bir isteğim yok" dedi.

Küçük Elif Sema, MPS hastalığının pençesine düştü

Küçük Elif Sema, MPS hastalığının pençesine düştü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.