1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Küçükçekmece’de cemevi ve kültür merkezinin temeli atıldı

Küçükçekmece’de cemevi ve kültür merkezinin temeli atıldı

"İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi"nin temeli Küçükçekmece'de düzenlenen törenle atıldı.

Küçükçekmece’de cemevi ve kültür merkezinin temeli atıldı

"İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi"nin temeli Küçükçekmece'de düzenlenen törenle atıldı. Törende birlik ve beraberlik mesajları veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Türkiye önemli bir önyargılar ülkesi. Bugün Alevi vatandaşlarımızın yaşamış olduğu problemler iktidar meselesinden ziyade bir Türkiye sorunudur" dedi.

Küçükçekmece Belediyesi ile İstanbul Cemevi, Kültür Merkezi Yaptırma Hizmet ve Dayanışma Derneğinin yürüttükleri ortak çalışmayla İstasyon Mahallesi'nde "İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi"nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Törene, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, Küçükçekmece Müftüsü Mustafa Temel, İstanbul Halkalı Cemevi Başkanı Gazi Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan tören, Alevi dedesi Suat Aykut'un dua okuması ile devam etti. Sahneye çıkan mimar Gürdal Özdemir, projenin nasıl hayata geçtiğini ve mimari yapının neleri göz önüne alarak yapıldığını anlattı. Protokol konuşmaları ile devam eden törene, aniden bastıran şiddetli yağmur da engel olmadı. Küçükçekmece Belediyesi ekipleri vatandaşlara şemsiye dağıttı. Şiddetli yağmur altında sahneye çıkan protokol üyeleri butona basarak temele beton döktüler.

"Barış değirmenine su taşımaya çalışıyorum"

İnsanların birbirlerine hoşgörülü davranarak kardeşlik içerisinde yaşayabileceklerini belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Bizim gidebilecek başka topraklarımız yok. Bin yıldır burada yaşadığımız gibi bundan sonra da bin yıldır burada yaşayacağız. Farklı etnik kökenlere mensup vatandaşlarımız ile bu topraklarda yaşayacağız başka topraklarımız yok. Ben elimden geldiği kadar barış değirmenine su taşımaya çalışıyorum. Türkiye önemli bir ön yargılar ülkesi bugün Alevi vatandaşlarımızın yaşamış olduğu problemler iktidar meselesinden ziyade bir Türkiye sorunudur" şeklinde konuştu.

"İhtiyaçlarını ve haklı taleplerimize duyarsız kalınmadığı için teşekkür ediyorum"

İstanbul Halkalı Cemevi Başkanı Gazi Arslan, "Küçükçekmece'deki 4 adet cemevimize göstermiş oldukları ilgiden dolayı bugüne kadar gelirken yasal süreçlerdeki zorlukların açılmasındaki gayretlerde bulunan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'e teşekkür ediyorum. Hizmette bizlerin ihtiyaçlarını ve haklı taleplerimize duyarsız kalınmadığı için teşekkür ediyorum" dedi.

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi, ibadethane olarak kullanılmasının yanı sıra kültürel ve tasavvuf ilimlerine hizmet veren bir merkez olacak. Bilgisayar, yabancı dil, üniversite hazırlık, bağlama, el beceri ve meslek edindirme kursları verilecek. İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi bin 500 kişilik cem salonu, 500 kişilik konferans salonu ve eğitim sınıflarından oluşacak. Bodrum katlarında 6 metre kat yüksekliği bulunan alanda, cenaze hizmetleri de verilecek. İki yılda tamamlanması planlanan yapı, engelli vatandaşların kullanımına uygun engelsiz bir merkez olma niteliği de taşıyor.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.