1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kültür Başkenti Türkistan’da coşkulu kutlama

Kültür Başkenti Türkistan’da coşkulu kutlama

Ankara merkezli TÜRKSOY'un Türk Kültür Başkenti seçtiği Kazakistan'ın Türkistan'daki kutlamalarına, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Asya ve Avrupa'nın...

Kültür Başkenti Türkistan’da coşkulu kutlama

Ankara merkezli TÜRKSOY'un Türk Kültür Başkenti seçtiği Kazakistan'ın Türkistan'daki kutlamalarına, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Asya ve Avrupa'nın farklı ülkelerinden binlerce kişi katıldı. Nevruz coşkusuyla birleşen kutlamalarda geleneksel dans gösterileri büyük beğeni aldı.

Ankara'da bulunan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından "2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti" seçilen Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki kutlamalar Nevruz coşkusuyla birleşti. Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi kararıyla "Türk Dünyası Kültür Başkenti" olarak ilan edilen Türkistan'da önceki gün açılış töreni düzenlendi. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü desteğiyle TÜRKSOY, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen kutlamaların açılışı Kazakistan Cumhuriyeti Spor ve Kültür Bakanı Arıstanbek Muhamediuli, Güney Kazakistan Valisi Janseyit Tüymebayev ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov tarafından yapıldı.

"Geleneksel dans gösterileri büyüledi"

Türkistan'da bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi çevresine kurulan Kültür Başkenti Şenlik Alanı'ndaki kutlamalarda Türki cumhuriyetlerden gelen dansçılar, kıyafetleri ve gösterileriyle göz doldurdu. Yurt adı verilen geleneksel çadırların kurulduğu alanda misafirlere, Kazak milli mutfağından yöresel lezzetler ikram edildi. Sanatçılar, kendilerine özgü kıyafetleriyle kutlamalara renk katarken; atlı gösteri ve akrobasi gruplarının şovları coşkuyu arttırdı. Alanda Kazak milli sanatları ile geleneksel spor müsabakaları da sergilendi.

"22 ülkeden 300'e yakın sanatçı sahne aldı"

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa ve Asya'nın farklı ülkelerinden katılımcıların olduğu kutlamalarda 22 ülkeden 300'e yakın sanatçı sahne aldı. Kazak türküleri ile Türk ezgilerinin seslendirildiği konserler büyük ilgi gördü. Kutlamalar, TÜRKSOY Basın Ödülleri'ne de ev sahipliği yaptı. Dünyanın farklı noktalarında yaptıkları çalışmalarla Türk kültürünün tanıtımına katkı sağlayan medya çalışanları ödüllendirildi.

Zorlu: "Türk dünyasının birlikteliği bütünleşmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstermeye devam edeceğiz"

Türkiye'den ödül alan gazeteciler arasında olan Kürşat Zorlu törende yaptığı açıklamada, "Benim için çok gurur verici çok önemli bir ödül olarak kabul ediyorum bunu çünkü Türk dünyasının Unescosu olarak görevini sürdüren Türk Cumhuriyetlerinin kültür bakanlarının içerisinde bulunduğu böylesine bir organizasyonun bu ödülü bana layık görmesi son derece mutluyum bu sebeple. Bu farkındalığı arttırmaya çalışıyorum uzun süredir. Sağolsunlar onlarda lütfettiler böyle gir ödülü layık gördüler bana inşallah bunan sonra Türk dünyasının birlikteliği bütünleşmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bu ödülün de ötesinde burada çok önemli bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Türk dünyası kültür başkenti Türkistan oldu. Türkistan sadece Kazakistan'ın değil tüm Türk dünyasının ortak vatanı, ata vatanı Hoca Ahmet Yesevi'nin görkemli türbesinin olduğu yer. Burada gönüllerin birleşmesi söz konusu. İnşallah bu anlamlı etkinlikten sonra sadece Türkiye, Kazakistan da değil Dünyada nerede bir Türk varsa burası bir çekim merkezi olacak. Burada buluşacaklar ve Türk dünyası kültürel anlamda buradan yakılan ışıkla devam edecek diyorum" ifadelerini kullandı.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.