1. HABERLER
  2. DİN
  3. Kunut duaları okunuşu ve Türkçe meali | Kunut duaları arapça yazılışı

Kunut duaları okunuşu ve Türkçe meali | Kunut duaları arapça yazılışı

Kunut duaları okunuşu ve Türkçe mealini haberimizde bulabilirsiniz. Peki Kunut duaları nasıl okunur? Kunut duaları’nin fazileti nedir? Neden indirilmiştir? Kunut duaları kuranın kaçıncı süresidir?

KUNUT DUALARI

Kunut duaları, Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazının son rekatında rükudan önce tekbir alınarak yapılan duadır.

Kunut duaları okunuşu ve Türkçe meali | Kunut duaları arapça yazılışı

KUNUT DUALARI ARAPÇA YAZILIŞ

1.Kunut duaları okunuşu ve Türkçe meali | Kunut duaları arapça yazılışı

2.Kunut duaları okunuşu ve Türkçe meali | Kunut duaları arapça yazılışı

KUNUT DUALARI OKUNUŞU

1.Allâhumme innâ nesteînuke ve nestağfiruke ve nestehdik. Ve nu’minu bike ve netûbu ileyk. Ve netevekkelu aleyke ve nusni aleykel-hayra kullehu neşkuruke ve lâ nekfuruke ve nahleu ve netruku men yefcuruk.

2.Allâhumme iyyâke na’budu ve leke nusalli ve nescudu ve ileyke nes’a ve nahfidu nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilkuffâri mulhık.

KUNUT DUALARI TÜRKÇE MEALİ

1.Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

2.Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

KUNUT DUALARI'NIN FAZİLETİ NEDİR?

"Peygamberimiz (a.s.m.) Miraç'ta, Sidre-i Mühteha'ya çıktı, bir rekât namaz kıldı. Buna bir rekât da kendisi ilâve etti. Namaz iki rekât oldu. Cenab-ı Hak kendisine bir rekât daha kılmasını emretti. Böylece namaz, akşam namazı gibi vitir [tek] oldu. İşte Peygamberimiz üçün-cü rekâtı kılacağı sırada İlâhî rahmet ve nur tecelli etti. Peygamberimiz o nur içinde kaldı. Ve kendinden geçmiş vaziyette elleri çözüldü. Sonunda ellerini kaldırarak tekbir aldı. İşte elleri kaldırmak böylece sünnet oldu.,"3

Başka bir rivayette ise, Peygamberimiz üçüncü rekâtı kılacağı sırada Fatiha ve zamm-ı sûre okudu. Rükûa gideceği sırada Cehennemi gördü. Cehennem ehli kömür gibi sim siyah olmuştu. Peygamberimiz bu halde de kendisinden geçti ve elleri çözülüverdi. Hemen Cebrail (a.s.) geldi, Peygamberimizin üzerine Kevser suyundan döktü. Böylece Peygamberimiz kendine geldi. Tekbir alıp kunut dualarını okudu. Kunut duasında Cehennemden ve Cehennem ehlinden Allah'a sığındı.

Vitir namazının vakti ve fazileti hakkında da Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: "Allah size bir namazı ziyâde kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte o namaz vitir namazıdır. O namazı yatsı ile şafağın atışı arasında verdi."4 Bilindiği üzere, Arapların yanında o zamanlar en kıymetli dünya malı kırmızı tüylü develerdi. Hadiste, vitir namazının en kıymetli dünya malından daha hayırlı olduğu bildirilmektedir.

Bütün bu rivayetler ve hikmetleri ile birlikte, ibâdetlerle ilgili meselelerde aranan esas husus, Peygamberimiz nasıl kılmış ve tatbik etmişse, onu taklit edip yapmaktır. Zaten hikmet ve maslahatların sadece bir teşvik tarafı bulunmaktadır.

Kunut duaları okunuşu ve Türkçe meali | Kunut duaları arapça yazılışı

KUNUT DUALARI NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?

Kunut duaları ayet değildir. Peygamber Efendimiz ümmetine bazı dualar öğreterek, Allah’tan neyi nasıl isteyecekleri konusunda onlara yol göstermiştir. Kunut dualarını da bu kapsamda düşünülebilir.Peygamber Efendimizin her hareketi vahye dayalıdır.

KUNUT DUALARI TEFSİRİ

Kunût; kelime olarak itaat, huşu, dua ve kıyam manalarına gelmektedİr.İbnü’l-Enbâri kuılûtun dört kısımda olduğunu belirtti ve bunların da; namaz, uzunca kıyamda durmak, itaat ve sükûttan İbaret olduğunu söyledi:
1-Sukût, ve huşu manası:
Zeyd b. Erkanı şöyle anlattı:
‘Bizden birisi hacetini kardeşinden isteyecek şekilde biz namazda konuşurduk, sonunda şu ayet indi ve biz namazda susmakla emrolunduk’. Ayetin meali: ‘Namazları ve orta namazını devamlı kılın! Huşu içinde (bu emirleri) Allah için yerine getirin!’
2-Kıyam manası:
Câbir’den: Rasûluilah şöyle dedi:
“Namazın efdali kunûtu (kıyamı) uzun olanıdır.”
3-İtaal manası:
“İffetini korumuş olan, îmran kızı Meryem’i de (Allah örnek gösterdi). Biz, ona surdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O gönülden İtaat eden­dendi” (Tahrim, 66/12) Sîstılah olarak kunût duası bazı namazlarda okunan dua anlamındadır. Efendimiz’in ümmetinde kunûtun üç şekilde olduğu görülmektedir
1-Zalimler için beddua, 2-Mazlumlar için dua, 3-Kişinin kendisi ve ümmeti için dua.

KUNUT DUALARI KONUSU

Duanın Ve Şükrün Yanlızca Allah'a Yapılmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
504
2
425
3
2
2
106
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
2 Yorum